Tablice rejestracyjne XD. Gdańsk z mocno uchachanym numerem tablic

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
tablice rejestracyjne XD Gdańsk, uchachane tablice rejestracyjne XD Gdańsk, nowe wyróżnik tablic rejestracyjnych, tablice XD Gdańsk / Tablice rejestracyjne XD. Gdańsk z mocno uchachanym numerem tablic / Kuba Brzeziński / Infor

Tablice rejestracyjne XD? Gdańsk otrzymał właśnie nowy wyróżnik lokalizacyjny numeru rejestracyjnego. Od kiedy będzie dostępny w wydziale komunikacji?

rozwiń >

Numery rejestracyjne w Polsce zaczynają się kończyć

W roku 1999 w Polsce miała miejsce reforma administracyjna. To wtedy kraj został podzielony na 16. województw. To w połączeniu z rychłym wejściem do Unii Europejskiej sprawiło, że dokładnie 31 marca 2000 roku w naszym kraju zniknęły czarne tablice rejestracyjne. Ich miejsce zajęły białe oznaczenia, które posiadają niebieski pasek z literami PL i początkowo flagą Polski. Po wejściu do UE flaga naszego kraju została zamieniona na gwiazdki europejskie.

Wraz z białymi tablicami rejestracyjnymi pojawiły się też nowe wyróżniki lokalizacyjne. Te składają się z dwóch lub trzech liter. Pierwsza oznacza województwo, a jedna lub dwie kolejne miasto lub powiat. Przy wyróżniku lokalizacyjnym dwuliterowym całkowita pojemność rejestracyjna wynosi 1 235 799 kombinacji. I w niektórych miastach liczba ta po ponad dwóch dekadach od reformy, powoli zaczyna się wyczerpywać. Stąd konieczność wskazania nowych wyróżników.

Nowe numery rejestracyjne. Na początek PY, KK i DX

W części miast w Polsce już pojawiły się nowe wyróżniki lokalizacyjne. Takie dostało kilka miejscowości. Przykładem może być:

  • Poznań, gdzie PO zamieniło się w PY – to oznaczenie jest już wykorzystywane,
  • Kraków, gdzie KR zamieniło się w KK – to oznaczenie jest już wykorzystywane,
  • Wrocław, gdzie DW zmieniło się w DX – to oznaczenie jest już wykorzystywane.

To jednak rozwiązanie pośrednie. Bo i tak pula może się dość szybko wyczerpać. Co wtedy? Ta sytuacja sprawiła, że Minister Infrastruktury musiał działać. Właśnie dlatego w zeszłym roku wydał rozporządzenie, w którym do życia powołał całkowicie nowe wyróżniki. Te zostały oderwane od nazw województw. Bo zamiast zmienić drugą literę w numerze rejestracyjnym, minister zmienił pierwszą. Taki system ma zdecydowanie rozszerzyć pojemność polskich oznaczeń nadawanych pojazdom podczas rejestracji. I to zarówno standardowych, jak i małych tablic rejestracyjnych.

Tablice rejestracyjne XD. Gdańsk wypada najzabawniej!

W głos systemu powołanego w zeszłym roku przez Ministra Infrastruktury pojawiło się kilka propozycji:

  • Katowice: będzie IK 00000 (jest SK 00000) lub przy małej tablicy I 000 (jest S 000),
  • Kraków: będzie JR 00000 (jest KK 00000) lub przy małej tablicy J 000 (jest K 000),
  • Poznań: będzie MO 00000 (jest PY 00000) lub przy małej tablicy M 000 (jest P 000),
  • Rzeszów: będzie YZ 00000 (jest RZ 00000) lub przy małej tablicy Y 000 (jest R 000),
  • Wrocław: będzie VW 00000 (jest DW 00000) lub przy małej tablicy V 000 (jest D 000).

Najwięcej uśmiechów powoduje jednak nowy wyróżnik lokalizacyjny przypisany Gdańskowi. Obecnie numery rejestracyjne w tym mieście zaczynają się od liter GD. Już niedługo GD 00000 zmieni się jednak w XD 00000. A przecież XD to literowy zapis czegoś śmiesznego. Taka sytuacja musiała wzbudzić zainteresowanie. Wyróżnik XD dostają jedynie duże tablice rejestracyjne. W przypadku małych czteroznakowy numer będzie się zaczynał po prostu od litery D. Poza tym powyższe zestawienie powinno zwrócić uwagę za sprawą jeszcze dwóch faktów.

Ważne

Popatrzcie na Poznań. Tam numery będą się zaczynać od liter MO. To może się kojarzyć z Milicją Obywatelską, czyli PRL-owym poprzednikiem policji. We Wrocławiu z kolei pojawi się VW. To skrót od Volkswagena.

Kiedy w Gdańsku pojawią się numery rejestracyjne XD?

Unikalny numer rejestracyjny przypisany miastu Gdańsk może sprawić, że kierowcy z okolic postanowią chętniej rejestrować samochód właśnie w Trójmieście. Zanim jednak prowadzący tłumnie pójdą do wydziałów komunikacji, powinni zachować nieco cierpliwości. Bo numer rejestracyjny XD pojawi się w Gdańsku, ale nie od razu. Kiedy można się tego spodziewać? Jak ocenia Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji UMG w rozmowie z redakcją serwisu Gdańsk.pl, "Najpierw musimy wyczerpać do końca pulę GD. Myślę, że nowe tablice zobaczymy na ulicach mniej więcej za trzy lata."

Nowe wyróżniki województwa. Gdzie się pojawią?

Minister Infrastruktury nowelizując 31 sierpnia 2022 roku rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów, powołał dodatkowe wyróżniki województwa. Te nie pojawią się jednak wszędzie. Zmiana dotyczy:

  • województwa dolnośląskiego, gdzie litera D zamieni się w V,
  • województwa małopolskiego, gdzie litera K zamieni się w J,
  • województwa mazowieckiego, gdzie litera W zamieni się w A,
  • województwa podkarpackiego, gdzie litera R zamieni się w Y,
  • województwa pomorskiego, gdzie litera G zamieni się w X,
  • województwa śląskiego, gdzie litera S zamieni się w I,
  • województwa wielkopolskiego, gdzie litera P zamieni się w M.

Na mocy nowych wyróżników w przyszłości np. w Siedlcach będą jeździć AS-y, w powiecie zawierciańskim pojawi się IZA, a żywieckim IZY

Czemu nowe numery rejestracyjne nie pojawią się w Warszawie?

W przypadku Warszawy sytuacja jest bardziej skomplikowana. Bo tu na mocy reformy z roku 2000 pojawił się nie jeden, a kilka wyróżników lokalizacyjnych. Własny dostała większość dużych dzielnic. Rejestrując samochód w stolicy, kierujący może dostać numer startujący od liter WA, WB, WD, WE, WF, WH, WI, WJ, WK, WN, WT, WU, WW, WX i WY. A to oznacza, że w Warszawie pula dostępnych numerów rejestracyjnych wynosi ponad 1,2 mln, ale przemnożone przez piętnaście.

W efekcie miną jeszcze długie lata, zanim w poszczególnych dzielnicach wyczerpią się dostępne kombinacje oznaczeń. Rozporządzenie ma zatem propozycję dla stolicy. Litera W zamieni się w A. Urzędnicy na razie jednak o tym nie myślą.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...