Co wpływa na cenę OC? Powodów wyższej składki może być wiele!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
pieniądze zasiłek kwota wysokość wynagrodzenia pensja wypłata zarobki złote banknoty świadczenie / fot. Shutterstock
Kosztu wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia stanowi jeden z zasadniczych kosztów eksploatacyjnych. Jak go obniżyć? Aby dowiedzieć się jak kupić tańszą polisę, warto wiedzieć co wpływa na cenę OC.

Wykupienie polisy OC dla samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela. Co daje to ubezpieczenie? Stanowi zabezpieczenie na wypadek wystąpienia odpowiedzialności cywilnej np. w czasie wypadku. Ceny OC są naprawdę zróżnicowane. Wynoszą od 300 - 400 do nawet kilku tysięcy zł. Od czego zależy ostateczna wartość? Czynników mających wpływ jest naprawdę wiele. Podstawę stanowią jednak informacje dotyczące właściciela pojazdu. Ten na etapie wyliczania składki musi określić swój wiek, wskazać od jakiego czasu posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz podać dane dotyczące ewentualnych szkód likwidowanych w przeszłości.

Co wpływa na cenę OC? Przede wszystkim dane kierowcy!

Na najwyższe stawki OC mogą liczyć przede wszystkim ci właściciele samochodów, którzy mają mniej niż 30 lat, a do tego niedawno zaczęli przygodę z motoryzacją, ewentualnie w ciągu ostatniego roku zdarzyła im się więcej niż jedna kolizja. Te trzy czynniki są w stanie wywindować cenę OC nawet kilkukrotnie i sprawić, że stawka zaproponowana dla 20-letniego Golfa sięgnie np. 2,5 tys. zł! Szczególnie premiowane przez firmy ubezpieczeniowe są osoby uznawane za stateczne - to przede wszystkim 50-letni mężczyźni z większych miast, którzy mają na utrzymaniu rodzinę i pracują jako specjaliści. Ci za ubezpieczenie dla tego samego Golfa zapłacą już 550 złotych.

Zobacz również: Ceny OC wreszcie w dół. Rok 2018 przełamuje trend!

To jednak nie koniec. Bo potężne znaczenie ma też… miejsce zamieszkania. Czemu? Odpowiedź jest prosta i dotyczy statystyki. Nie w każdym miejscu w Polsce ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego jest równie wysokie. Niższymi stawkami są zatem premiowani kierowcy z tych miast, w których każdego roku rozbijanych jest najmniej aut. Co wpływa na cenę OC w dalszej kolejności? Bez wątpienia są to parametry pojazdu. Jako że ochrona dotyczy jednak odpowiedzialności cywilnej, cena auta nie ma tak dużego znaczenia. Ważniejszy jest stan techniczny oceniany na podstawie wieku i przebiegu oraz możliwości na drodze określane poprzez pojemność silnika i moc.

Co wpływa na cenę OC? Wybrana firma i kanał zakupu!

Na cenę OC wpływają również czynniki dotyczące samej polisy. Mowa w tym przypadku towarzystwie, w którym kierowca chce wykupić ochronę. Przykład? Agenci multibrandowi przygotowują właścicielom pojazdów symulacje. Te porównują ceny oferowane przez poszczególne zakłady ubezpieczeniowe. Różnice potrafią czasami sięgać kilkuset złotych! Poza tym znaczenie ma kanał zakupu polisy. Na niższe ceny można liczyć przede wszystkim kupując polisę OC online. Tutaj firma ubezpieczeniowa nie generuje większych kosztów obsługi takiego wniosku i przekłada ten fakt na ofertę. Poza tym atrakcyjne stawki proponują też często agenci - ci dysponują bowiem systemem zniżkowym.

Oczywiście czasami bywa tak, że samochód prowadzi nie tylko właściciel czy współwłaściciel. Właśnie dlatego ubezpieczyciele pytają o ten fakt podczas dokonywania wyliczenia wartości polisy. Ubezpieczający musi wskazać nie tylko wiek dodatkowego kierowcy, ale też podać dane dotyczące czasu posiadania prawa jazdy, historii bezwypadkowej jazdy czy nawet częstotliwości z jaką pojawia się on za kierownicą pojazdu. Co wpływa na cenę OC i może podwyższyć kwotę? Przede wszystkim młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą. To zmniejsza poziom zaufania ubezpieczyciela.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...