Czy ufamy ludziom, których spotykamy korzystając z BlaBlaCar?

BlaBlaCar.pl
– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia
rozwiń więcej
Czy ufamy ludziom, których spotykamy korzystając z BlaBlaCar? / BlaBlaCa / BlaBlaCa
Czy ufamy ludziom, których spotykamy korzystając z BlaBlaCar? Okazuje się, że budowana w internecie reputacja staje się coraz silniejszą walutą, która sprawia, że bardziej ufamy osobom ze zweryfikowanymi profilami w mediach społecznościowych niż sąsiadom, a nawet znajomym z pracy!

Jak to możliwe, że nie mamy oporów, aby wybrać się w kilkugodzinną podróż samochodem z kimś, kogo nigdy wcześniej nie widzieliśmy lub wynająć pokój u nieznajomego? Okazuje się, że budowana w internecie reputacja staje się coraz silniejszą walutą, która sprawia, że bardziej ufamy osobom ze zweryfikowanymi profilami w mediach społecznościowych niż sąsiadom, a nawet znajomym z pracy!

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Zaufanie stanowi podstawę wszelkich społecznych interakcji, zarówno tych prywatnych, jak i biznesowych. Przez tysiące lat ograniczało się ono jedynie do wąskich kręgów rodziny i przyjaciół. Jednak, gdy społeczności zaczęły rosnąć, a ludzie uwierzyli w działanie umowy społecznej, zostało ono przeniesione na wyższy poziom – do instytucji zajmujących się organizacją władzy i życia społecznego. Regulacje tworzone przez prawne i finansowe organy sprawiły, że ludzkość zaczęła realizować swoje cele poza kręgami najbardziej zaufanych osób. Na poziomie interpersonalnym zaufanie wciąż funkcjonowało jednak jedynie w wąskich kręgach – rodziny, przyjaciół, ewentualnie znajomych. Po raz pierwszy w historii to się zmienia. Dzięki internetowi i digitalowym narzędziom umożliwiającym budowanie zaufania odblokowany został wielki potencjał – w online’owym świecie możliwe stało się tworzenie więzi nie tylko między najbliższymi, ale również na globalną skalę.

Zobacz też: Podróże z BlaBlaCar, a roszczenia wobec kierowcy

Entering the Trust Age – raport

Potwierdza to raport przygotowany w 2016 roku przez serwis zaufanych wspólnych przejazdów – BlaBlaCar oraz New York University Stern – Entering the Trust Age. Wynika z niego, że poziom zaufania do znajomych w sieci jest niemal taki sam, jak wśród rodziny i przyjaciół. Ankietowani przyznali, że bardziej ufają znajomym w sieci, którzy mają kompletne, uzupełnione profile na platformach internetowych, niż dalszym kolegom czy sąsiadom. Respondenci najwyższym zaufaniem darzą członków swojej rodziny (94 proc.), przyjaciół (92 proc.) oraz innych użytkowników BlaBlaCar z kompletnymi, uzupełnionymi profilami (88 proc.). Zaufanie do innych grup osób jest niższe: do kolegów – 58 proc., do sąsiadów – 42 proc., a do osób, które są tylko suchym kontaktem w mediach społecznościowych, wynosi jedynie 16 procent.

Zobacz też: BlaBlaCar - najważniejsze fakty

Kapitał społeczny online

Platformy społecznościowe zdobywają zaufanie internautów na niespotykaną dotąd skalę. Podobnie jak w realnym społeczeństwie, w sieci również budowany jest kapitał społeczny. Zweryfikowane informacje o tożsamości użytkownika, jego aktywność na platformach internetowych, oceny, jakie otrzymuje od innych członków społeczności – to wszystko składa się na budowanie jego sieciowej reputacji.

Zaufanie zbudowane w ramach jednej społeczności peer-to-peer, np. platformy wspólnych przejazdów czy udostępniania zakwaterowania, przenosi się na inne obszary ekonomii współdzielenia. 48 proc. badanych stwierdziło, że korzystanie ze społecznościowych wspólnych przejazdów otworzyło ich na relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że zaangażują się w inne działania związane z ekonomią współdzielenia, także w sferze offline, jest trzy razy większe.

Co dalej?

  • Zaufanie zbudowane online ułatwia interakcje w świecie rzeczywistym. Dzięki połączeniu elementów świata cyfrowego i rzeczywistego budowana jest nowa generacja poziomu zaufania. Zmienia się sposób, w jaki jesteśmy ze sobą powiązani, a to z kolei przekształca modele aktywności ekonomicznej na świecie – mówi prof. Arun Sundararajan, współautor raportu.

Nowe społecznościowe modele ekonomiczne będą jeszcze wzmacniać zaufanie między ludźmi. Już teraz zauważono, że dzięki platformom działającym w modelu ekonomii współdzielenia zaufanie przenosi się na kolejne platformy, mając pozytywny wpływ na całą ekonomię współdzielenia i współpracy. Rozwój digitalowych narzędzi ułatwiający budowanie zaufania, wyposażył ludzkość w kapitał, dzięki któremu pojawiły się nieograniczone możliwości współpracy. Ten kapitał społeczny będzie rósł, rozpoczynając nową erę – Trust Age.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...