Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce / Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.

Wspólne przejazdy samochodem. Co to jest?

Wspólne przejazdy samochodem to moda, która spopularyzowała się w Polsce w ostatnim 10-leciu. A to stało się w dużej mierze za sprawą serwisu BlaBla Car. Zagraniczne tradycje carpoolingu są większe. Szczególnie rozwinął się np. w Stanach Zjednoczonych, w których tworzone są nawet specjalne pasy oznaczone jako "carpool lane". Temu nie można się jednak dziwić. W USA tradycja prywatnych samochodów jest dłuższa. W Polsce wybuchła na dobre dopiero po roku 1989.

Carpooling ma dwie potężne zalety

Potrafimy już korzystać ze wspólnych przejazdów samochodem w przypadku podróży na dłuższym dystansie. To jednak nie koniec zastosowań carpoolingu. Bo sprawdzi się on też w warunkach miejskich w przypadku chociażby dojazdów do pracy czy dowożenia dzieci do szkoły. To świetna sposobność dla osób, które mieszkają w tej samej dzielnicy lub sąsiadów z jednego osiedla. Carpooling w takim wymiarze przyniesie dwie podstawowe korzyści.

  • Zanieczyszczenie powietrza będzie mniejsze niż w sytuacji, gdy każda z osób wybierałaby się w osobną podróż własnym samochodem.
  • Kolejny plus dotyczy kosztów. Koszty paliwa czy też amortyzacji samochodu po równo rozkładają się na wszystkich pasażerów. Kierowca nie musi ponosić ich sam.

Wspólne przejazdy samochodem mają potencjał też w miastach

Oczywiście można się zastanawiać nad tym na ile wspólne przejazdy samochodem do pracy są realne. I realne mogą się wydawać. Powód? Raport "Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków" opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazuje jasno, że aż 47 proc. respondentów dojeżdża do pracy własnym samochodem. Tylko 16 proc. korzysta z komunikacji miejskiej, a 12 proc. chodzi pieszo.

Popularyzowanie carpoolingu. Sporo do zrobienia...

Statystyki wyglądają obiecująco? Z pewnością tak. Tyle że na polu carpoolingu nadal jest wiele do zrobienia. Bo o ile ze wspólnych przejazdów samochodem korzysta 21 proc. Polaków, o tyle aż 49 proc. nigdy nie miało okazji lub nie chciało sprawdzić, jak to działa. Odsetek nieprzekonanych jest spory. Przydałaby się może zatem jakaś szeroko zakrojona akcja promocyjna? Szczególnie że:

Nasze codzienne postawy mają znaczący wpływ na środowisko. Nawet małymi krokami możemy przyczyniać się do zatrzymania niekorzystnych zmian klimatu. Wspólne przejazdy to jeden z ciekawszych pomysłów na proekologiczne rozwiązania – przekonuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.

Zobacz także: Carpooling

Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...