REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Car Fleet Management w Polsce

flota samochodowa Fot. Fotolia
flota samochodowa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak w Polsce przyjął się Car Fleet Management? Jakie korzyści tego narzędzia są najczęściej chwalone?

Car Fleet Management

CFM przybywa Klientów. Widać konsekwentny i dynamiczny rozwój usługi wynajmu długoterminowego flot w Polsce. Rok 2014 nie przyniósł radykalnych zmian na plus czy na minus. Ale o ile do niedawana z usług profesjonalnego car fleet management korzystały głównie duże firmy, których floty obejmowały kilkanaście bądź kilkadziesiąt aut, to obecnie po zewnętrzne finansowanie z gwarancją pełnej obsługi floty coraz częściej sięgają również mniejsi przedsiębiorcy. Rosnąca rola auta firmowego jako narzędzia motywacji oraz otwartość fleet managerów, których głównym zadaniem jest dziś generowanie oszczędności, to kolejne argumenty przemawiające na korzyść CFM i dające dobre perspektywy rozwoju branży na kolejne lata.

REKLAMA

Zobacz też: Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą

Czy leasing aut się opłaca?

Samochody firmowe w leasingu operacyjnym z pełną obsługą stanowią już ok. 40% wszystkich leasingowanych aut w kraju. Co powoduje rosnące zainteresowanie firm usługami sektora car fleet management? Dla przedsiębiorców duże znaczenie ma minimalizacja ryzyka związanego z zarządzaniem flotą i możliwość przeniesienia go na dostawcę. Równie ważnym argumentem jest brak konieczności zamrażania własnych środków finansowych. Raty wynajmu długoterminowego stanowią koszt uzyskania przychodu - zmniejszają podstawę opodatkowania, poprawiając tym samym płynność finansową firmy. Mimo tego, że gospodarka krajowa pracuje na zwolnionych obrotach, branża CFM nie ma powodów by obawiać się stagnacji. Wynajem długoterminowy rośnie od lat w tempie blisko 10% rocznie i konsekwentnie zastępuje starsze i mniej rozwinięte formy zewnętrznego finansowania floty, takie jak kredyt czy klasyczny leasing finansowy.

Car Fleet Management: Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

REKLAMA

Zalety współpracy z CFM zaczęły doceniać również lokalne firmy. Biorąc pod uwagę 5% przyrost liczby aut w stosunku do 17% przyrostu Klientów, możemy śmiało wyciągnąć wniosek, że już nie tylko duże korporacje, ale coraz częściej również mniejsi przedsiębiorcy korzystają z zalet wynajmu długoterminowego. To efekt rosnącej świadomości wśród polskich przedsiębiorców.

Niezmiennie najpopularniejszą formą finansowania i zarządzania floty aut firmowych
w ramach usług CFM w Polsce pozostaje Full Service Leasing (FSL), zwany inaczej leasingiem operacyjnym z pełną obsługą. W łącznej flocie firm PZWLP samochody znajdujące się w Full Service Leasingu stanowią już blisko 80%, a LeasePlan pozostaje największym dostawcą tej usługi na polskim rynku. Nie musimy już przekonywać naszych Klientów, że Full Service Leasing daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie – tak małej, jak i dużej – w pełnym zakresie. Chodzi tu nie tylko o koszty obsługi związanej z samym zarządzaniem flotą, ale – szczególnie w przypadku mniejszych firm - także koszty księgowości, HR, jak również czas poświęcony przez dyrektora lub prezesa firmy na negocjowanie warunków kredytu czy planowanie odnowień floty. Po FSL coraz częściej sięgają mali i średni przedsiębiorcy. Od dłuższego czasu obserwujemy zmianę trendu cięcia kosztów za wszelką cenę, na rzecz zainteresowania usługą kompleksową, która w ostatecznym rozrachunku nie będzie generować dodatkowych wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

Korzyści jakie daje Car Fleet Management

Korzyści płynące ze współpracy z CFM dostrzegają również fleet managerowie. W momencie unowocześnienia sposobu zarządzania flotą, jakim jest współpraca z firmą CFM, rola fleet managera ulega przekształceniu. Zmiana roli managera floty dotyczy przede wszystkim zmiany zakresu jego obowiązków. Wcześniej fleet manager był odpowiedzialny za wszelkie sprawy administracyjne związane z obsługą floty, jak zakup i sprzedaż samochodów, koordynowanie oraz nadzór współpracy z serwisami, czy zarządzanie kartami paliwowymi. W jego kompetencjach leżało również negocjowanie warunków z bardzo dużą liczbą dostawców usług flotowych oraz z firmami ubezpieczeniowymi. W momencie przejścia na zewnętrzne zarządzanie fleet manager z administratora floty, organizującego cały proces zarządzania, staje się koordynatorem współpracy z firmą CFM. Pozwala mu to skupić się na doskonaleniu polityki flotowej w firmie oraz na wprowadzaniu i doskonaleniu procedur w kontaktach zarówno z użytkownikami aut, jak i z partnerem CFM. W wielu firmach uzyskanie oszczędności jest jednym z podstawowych zadań fleet managera. I tu interesy CFM i fleet managera się spotykają, bo firmie zależy na obniżeniu kosztów obsługi floty a zarządcy floty na wykazaniu oszczędności. Kluczem do tego jest dobra polityka flotowa, systemy GPS, narzędzia kontroli kosztów, szybka pomoc użytkownikowi ale i odpowiednie zarządzanie użytkownikiem (m.in. system kar). I w osiągnięciu tych celów sprawdza się wspólne działanie, które przynosi obopólne korzyści.

Nowe możliwości Car Fleet Management

REKLAMA

Obecnie coraz więcej firm operujących mniejszymi flotami dostrzega korzyści wynikające z usystematyzowania informacji dotyczących użytkowania samochodów służbowych, w tym również ich nabywania i wymiany. Wiele firm uelastyczniło polityki samochodowe tak, by dać użytkownikom wolną rękę w wyborze auta w ramach określonego budżetu. Również CFM dostosowując się do potrzeb rynku uruchamia nowe narzędzia, jak np. Kalkulacja internetowa LeasePlan Polska, które umożliwiają użytkownikowi wybór samochodu spośród pełnej listy marek i modeli, w ramach obowiązującej raty leasingowej.

Pracodawcy z roku na rok dostrzegają coraz większe korzyści płynące z motywacyjnej roli pojazdu służbowego. Umożliwienie pracownikowi wyboru marki i modelu auta, które będzie jego narzędziem pracy to wartość dodana dla pracownika. Ponadto samochód służbowy jest już dla wielu pracodawców wygodną i przede wszystkim mniej kosztowną alternatywą dla podwyżki, z czego coraz częściej korzystają przedsiębiorcy, którzy decydują się na oddanie zarządzania flotą profesjonalnym dostawcą usług CFM. Auto służbowe, to nie tylko alternatywa dla tradycyjnej „kilometrówki”, której rozliczanie pochłania często godziny pracy administracji, ale również ważny element wizerunku rynkowego pracodawcy i partnera biznesowego oraz element motywujący i wartościujący. Dzięki motywacyjnej roli samochodu służbowego, firma zyskuje zaangażowanie oraz lojalność pracownika.

Dziś w Polsce z wynajmu długoterminowego korzysta kilkanaście procent przedsiębiorstw, podczas gdy w Europie Zachodniej ten odsetek sięga nawet 70-80%.  To dowód na to, że jest jeszcze sporo przestrzeni do budowania świadomości korzyści płynących z tej formy finansowania i zarządzania flotą pojazdów służbowych. Jednocześnie wynajem długoterminowy to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się branż na polskim rynku, co potwierdzają dane publikowane co kwartał przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Źródło: materiały prasowe LeasePlan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA