Rynek samochodowy a wojna w Ukrainie. Kilka faktów

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Rynek samochodowy a wojna w Ukrainie. Kilka faktów / Materiały prasowe Spotawheel
Rynek samochodowy a wojna w Ukrainie, czyli dziś sprawdzimy jak działania wojenne wpływają na moto-rzeczywistość. Wnioski zaskakują.

Rynek samochodowy a wojna w Ukrainie. Na początek paliwa...

Rynek samochodowy w Unii Europejskiej po wojnie w Ukrainie został szczególnie dotknięty rosnącymi cenami paliw. Od momentu wybuchu konfliktu, tj. od lutego, do końca czerwca cena benzyny podskoczyła o 44,7 proc. A to przyniosło pierwszą ze zmian. Kierowcy rzucili się na samochodu zasilane LPG. Popyt okazał się na tyle duży, że dziś według danych serwisu autobaza.pl jest ich o blisko 10 proc. mniej na rynku wtórnym.

Nowych samochodów brakuje i będzie brakować

Generalnie kierowcy w Unii Europejskiej zaczęli masowo kupować samochody używane. A wszystko za sprawą perturbacji na rynku pojazdów nowych. Brak półprzewodników wdaje się we znaki kierowcom od roku 2020. I w tym roku będzie się z pewnością wdawać dalej. I choć sytuacja może się poprawiać, to będzie następować stopniowo. Jak ocenia World Semiconductor Trade Statistics, wartość rynku półprzewodników wyniesie 646 mld dolarów w 2022 r., co stanowi wzrost o 16,3 proc. rok do roku.

Wielu Polaków jest już zmęczonych wysoką inflacją czy rekordowymi cenami paliw i nawet wprowadzenie obniżek przez niektóre stacje paliw nie pomaga. Z tego względu szukamy innych rozwiązań. Podobnie jest w przypadku kupna nowych samochodów – klienci muszą czekać nawet ponad rok na swój egzemplarz i nie widać prognoz na zmiany. To z kolei wynika z problemów z dostawami półprzewodników. Z tego względu przewidujemy, że coraz popularniejszy może stać się najem długoterminowy samochodów. – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Rynek samochodowy w Rosji a wojna w Ukrainie

Problem z półprzewodnikami potęguje wojna w Ukrainie. Szczególnie że Ukraina była ważnym ich dostawcą, a Rosja została handlowo odcięta za sprawą sankcji gospodarczych. Do działań przyłączyły się nie tylko państwa i rządy, ale też prywatne przedmioty. Chociaż te drugie powoli chcą normować sytuację obchodząc sankcje.

Niektóre marki wróciły lub niedługo wrócą do handlu z Rosją. Robią to w prosty sposób – otwierając nowy podmiot, pod nieco zmienionym szyldem lub poprzez „pośrednika”. Na liście Ministerstwa Przemysłu i Handlu znalazły się przedsiębiorstwa, takie jak Apple, Samsung, Nokia, Sony, Siemens, HP, a z branży moto Land Rover, Jeep, Jaguar, Chrysler, Bentley, Cadillac, Tesla, Volvo, Skoda, Toyota, Nissan – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Renault wycofało się z Rosji? Trochę tak...

Co z Renault w Rosji? To dla francuskiej marki drugi co do wielkości rynek na świecie. Renault jednak sprzedało swoje zakłady państwowym firmom. Ale drzwi do końca nie zamknęło. Zapis w umowie sprzedaży mówi, bowiem że Grupa Renault będzie mogła odkupić udziały w ciągu najbliższych sześciu lat. Francuzi z napięciem liczą zatem na zakończenie konfliktu.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...