Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r. / Kuba Brzeziński
Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r.? Ponoć już można doliczyć do 48 tys. sztuk. Tyle że z tą informacją wiążą się aż dwa haczyki.

Liczba aut elektrycznych w Polsce w 2022 r. to 48 tys.?

Polski Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) postanowiły pochwalić się optymistycznymi danymi. Według Licznika elektromobilności w Polsce jest zarejestrowany już ponad 48,6 tys. pojazdów elektrycznych osobowych i dostawczych. Takie dane były przynajmniej aktualne na koniec maja 2022 roku. Tylko w tym punkcie warto rozważyć jeszcze dwa i dość kluczowe aspekty.

Auta elektryczne w Polsce. Elektryczne, a nie hybrydowe!

Pod koniec maja 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych dokładnie 46 676 samochodów elektrycznych osobowych. Tyle że słowo elektrycznych jest tu użyte nieco na wyrost. Bo czystych elektryków jest 48 proc. z nich. Pozostałe 52 proc. to hybrydy plug-in, które mogą być czysto elektryczne, ale wyłącznie po ładowaniu baterii do pełna i jeździe na dystansie maksymalnie 50 pierwszych kilometrów. W skrócie, według danych opublikowanych przez PSPA i PZPM za pośrednictwem PAP w Polsce jest dokładnie... 22 404,48 auta elektrycznego.

Wynik jest dziwny? Być może. Ale to czysta matematyka. 48 proc. z 46 676 sztuk musi dać taki wynik. Ktoś licząc dane w PSPA i PZPM musiał się zatem pomylić...

Zobacz również: Mój elektryk, dofinansowanie do zakupu e-aut. Pakiet wiedzy

Polacy kupują elektryczne auta, ale też vany i motocykle

Tylko w pierwszych pięciu miesiącach roku 2022 Polacy kupili 9892 elektryki i hybrydy plug-in. To oznacza wzrost o 45 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2021. To raz. Dwa Polacy chętnie kupują nie tylko e-auta, ale też e-dostawczaki, e-rowery, e-motocykle. Elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych było 1999 sztuk, elektrycznych motorowerów i motocykli 10,7 tys. pojazdów, a elektrycznych autobusów 753 sztuki.

Ile jest stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce?

Rosnąca ilość ekologicznych pojazdów to jednak dopiero pierwszy z sukcesów, które wskazały PSPA i PZPM. Kolejnym jest rozrastająca się sieć stacji ładowania aut. Pod koniec maja 2022 roku w Polsce mieliśmy 2190 stacji i 4253 punkty. 39 proc. z nich dysponuje technologią szybkiego ładowania. I choć wynik może wydawać się wysoki, warto pamiętać np. o tym, że tylko w samym Berlinie takich punktów jest 1799... To prawie połowa całego wyniku osiągniętego w Polsce, a mówimy o jednym mieście w Niemczech.

Liczba aut elektrycznych w Polsce a liczba wszystkich aut

Przeszło 26 tys. elektryków w Polsce to dużo? No właśnie... nie bardzo. My przynajmniej nie widzimy powodów do optymizmu. I żeby pokazać czemu, wystarczy powołać się na dane uzyskane z CEPiK. Informacje aktualne na koniec października 2021 roku wyraźnie wskazują, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 38,5 miliona samochodów osobowych. Rekordów aktywnych w bazie jest prawie 29 milionów. Nietrudno zatem policzyć, że obecnie elektryki to zaledwie 0,08 proc. całego parku samochodowego. W skrócie, to prawie tyle co nic! A warto pamiętać o tym, że już za przeszło dekadę w UE mają być sprzedawane tylko elektryki. Więcej na ten temat w materiale poniżej.

Zobacz również: Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych? Tak, od 2035 roku

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...