Alians FCA i Renault: Włosi odchodzą od stołu!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Renault Twingo Fot. Renault
Współpraca FCA i Renault miała być jedną z najgłośniejszych informacji ostatnich tygodni. Wszystko wskazuje jednak na to, że z planów nic nie wyjdzie. FCA właśnie ogłosiło porzucenie planów stworzenia aliansu z Francuzami.

Kilka dni temu świat motoryzacyjny zelektryzowała informacja - właściciel Fiata i Jeepa chce nawiązać bliską współpracę z Renault. Stosowna propozycja została wysunięta i zaczęła być intensywnie analizowana przez zarząd francuskiej marki. Co to mogło oznaczać? Na podstawie umowy powstałby prawdziwy gigant. Superkoncern miałby wartość blisko 33 miliardów euro i każdego roku produkowałby około 8,7 miliona samochodów. Połączenie sił oznaczałoby dla FCA i Renault nie tylko przyspieszenie prac inżynieryjnych np. w pracy nad autami elektrycznymi. To też możliwość poczynienia potężnych oszczędności. Te według wstępnych kalkulacji Włochów mogłyby sięgnąć nawet 5,6 miliarda dolarów każdego roku!

Alians FCA i Renault - czemu to już koniec?

Plan budowy aliansu FCA i Renault wydawał się naprawdę realny. Gdyby było inaczej, sprawą nie zajmowałby się ani zarząd francuskiej marki, ani rząd Francji, ani współpracujący do tej pory z Renault Nissan. I gdy wydawało się, że największą niewiadomą w sprawie jest decyzja decydentów producenta znad Sekwany, zakończenie rozmów nadeszło z dość nieoczekiwanego kierunku. Decyzja zapadła bowiem w... Turynie. Włosi nagle wycofali swoją ofertę, tłumacząc ją dość oględnie niekorzystnymi warunkami politycznymi panującymi obecnie we Francji.

Na pierwszy rzut oka decyzja FCA wydaje się niezrozumiała. Wynika jednak z kilku dość ważnych czynników, które pojawiły się "na stole" po 27 maja, czyli po dacie wysunięcia propozycji przez włosko-amerykański koncern. Jakie konkretnie trudności pokazała analiza pomysłu? Niechętny poszerzenia sojuszu był m.in. Nissan. Japońska marka wyrażała obawy dotyczące tego, jaki model zarządzania zostanie przyjęty w przypadku tak dużej firmy składającą się z tak wielu marek. Rząd Francji z kolei obawiał się o to czy nowy sojusz zaakceptuje Nissan oraz jak będzie wyglądać strategia rozwojowa mająca wpływ m.in. na zatrudnienie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...