Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów. Jest projekt!

Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów. Jest projekt! / DGP
Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów to kolejna zmiana. Na stronie RCL umieszczono właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kurs reedukacyjny po przekroczeniu 24 punktów 2022

Zmiana rozporządzenia jest na etapie opiniowania przez partnerów społecznych – Radę Dialogu Społecznego, związki zawodowe i pracodawców. Strony mają 30 dni na odniesienie się do przygotowanej propozycji.

Do kursu musi przystąpić kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która przekroczyła liczbę 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego oraz kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która w okresie próbnym popełniła dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Ile będzie kosztować kurs reedukacyjny?

Rozporządzenie określa szczegółowy program kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i wzór zaświadczenia o jego ukończeniu oraz wysokość opłaty za taki kurs – 500 zł.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe kursy reedukacyjne?

Zgodnie z projektem rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia jego ogłoszenia. Nowe rozporządzenie powinno wejść w życie zanim obecnie obowiązujące utraci moc – przed 4 grudnia 2022 r. Potrzeba wydania nowej regulacji prawnej wynika z uchwalonej w październiku 2021 r. nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

Kurs reedukacyjny gdzie można zrobić i na czym polega?

Projekt rozporządzenia określa szczegółowy program 28-godzinnego kursu, realizowanego podczas czterech dni powszednich. Kurs reedukacyjny obejmuje w szczególności przedstawienie skutków wypadków drogowych, wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje w ruchu drogowym oraz dotyczy psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Program zajęć nie różni się od obecnie obowiązującego – w dalszym ciągu będzie on obejmował wskazanie i omówienie indywidualne przyczyny naruszania przepisów ruchu drogowego każdej osoby szkolonej – zapewniono w uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia.

Zostaną również, jak dotychczas, przypomniane przepisy ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów, mających istotne znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ich naruszenie jest bezpośrednią przyczyną wypadków drogowych.

autor: Aleksander Główczewski ago/ jann/

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...