Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Jerzy Bitner
rozwiń więcej
Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I / Jerzy Bitner
Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

Podczas opadów bardzo często szyby w naszym aucie parują. Co wówczas czynimy? Wielu kierowców, a także pomocnych pasażerów przeciera je po prostu dłonią. Niestety, nasze ręce są często pokryte niewyczuwalną warstwą tłuszczu. Wycierając w ten sposób szyby nanosimy więc na nie warstewkę tłuszczu, a ponadto rozmazujemy brud, który na szybach gromadzi się także od wewnętrznej strony.

Podczas jazdy dziennej zanieczyszczona od wewnątrz szyba nie sprawia jeszcze większych problemów:

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Jerzy Bitner

Nocą jednak takie smugi i rozmazane zanieczyszczenia bardzo pogorszą nam widoczność:

Tak po zmroku widać drogę przez brudną szybę

Jerzy Bitner

Światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka będą mienić się milionem żarzących się smug i punktów świetlnych. Powoduje to bardzo duże zniekształcenie obrazu drogi i wówczas niezwykle trudno jest dostrzec ubranego w ciemną odzież pieszego, a nawet samochód wyjeżdżający z drogi poprzecznej.

Jeżeli szyba w naszym aucie jest tak zabrudzona, to nie pozostaje nic innego, jak bardzo dokładnie ją umyć, najlepiej preparatem odtłuszczającym i dokładnie usunąć wszelkie smugi.

Poważnym utrudnieniem podczas opadów jest parowanie szyb:

Parujące szyby bardzo utrudniają jazdę

Jerzy Bitner

Poprzez zaparowane szyby znacznie pogorszona jest także możliwość obserwowania drogi za samochodem przez lusterka wsteczne:

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Jerzy Bitner

Ocena sytuacji na drodze w lusterku jest poważnie utrudniona. Chodzi tu zwłaszcza o prędkość pojazdów nadjeżdżających z  tyłu, a więc trzeba bardzo ostrożnie zmieniać pasy ruchu, aby nie zajechać drogi innemu pojazdowi:

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Jerzy Bitner

Jaka jest rada na parowanie szyb?

Powinniśmy oczywiście uczynić wszystko, aby je  zminimalizować. Parowanie jest oczywiście spowodowane zawilgoceniem wnętrza samochodu,  a także parą wodną zawartą w wydychanym przez nas powietrzu.

Pamiętajmy, by koniecznie otworzyć napływ zewnętrznego powietrza do środka auta. W nowoczesnych samochodach istnieje taki przełącznik:

Przycisk obiegu

Jerzy Bitner

Jeżeli auto wyposażone jest w klimatyzację, to wystarczy zazwyczaj ją uruchomić, by szyby odparowały. Jeżeli zaś nie mamy klimatyzacji, przed rozpoczęciem jazdy warto uruchomić silnik, włączyć ogrzewanie, skierować nadmuch na przednią i boczne szyby, otworzyć okna w samochodzie oraz włączyć ogrzewanie szyby tylnej i lusterek.

Stanowczo odradzam ruszanie z zaparowanymi szybami. Bardzo ograniczają one widoczność i nietrudno wówczas o spowodowanie kolizji albo potrącenie pieszego.

Warto postarać się usunąć z samochodu wszelkie źródła wilgoci, a więc osuszyć gumowe wycieraczki na podłodze, sprawdzić czy wykładziny dywanowe lub fotele nie są mokre. Jeśli mamy garaż, możemy pozostawić na noc otwarte szyby w aucie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można spróbować wysuszyć mokre wykładziny suszarką do włosów.

Bardzo istotną kwestią jest oczyszczenie lub wymiana filtra przeciwpyłowego. Niedrożny filtr powoduje bowiem utrudniony napływ powietrza do samochodu.

Można też umieścić gdzieś w okolicach przegrody czołowej woreczek przepuszczający powietrze i wypełniony ziarenkami ryżu. Ryż jest doskonale higroskopijny i pochlania wilgoć. Istnieją różne inne domowe sposoby stosowane przez kierowców, np. smarowanie szyb plastrami cebuli itp. Jeśli ktoś ma ochotę je wypróbować, może to zrobić, ale za skutki nie ręczę.

Na rynku są dostępne różne preparaty, które maja zapobiegać parowaniu szyb. Trudno oceniać jakość i skuteczność wszystkich takich środków, ale jeśli już się na nie decydujemy, warto wypróbować ich działanie na jednej bocznej szybie za nim zastosujemy je na wszystkich oknach samochodu. Sam kiedyś spryskałem takim preparatem przednią szybę mojego auta i kiedy zaczął padać deszcz… zaparowała ona ze zdwojoną siłą! Osiągnąłem efekt odwrotny od zamierzonego.

Kierowca powinien liczyć się z tym, że gdy do auta wsiądą pasażerowie, wydychane przez nich powietrze spowoduje natychmiastowe zaparowanie szyb. Dobrze jest przygotować się na to i już wcześniej nastawić nadmuch powietrza na szyby z maksymalną mocą.

W kolejnym odcinku o tym, jak ważne są czyste reflektory i sprawne wycieraczki.  

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...