Wiosna – najniebezpieczniejsza pora roku dla kierowców?

Kamil Zawalich
rozwiń więcej
Wiosna – najniebezpieczniejsza pora roku dla kierowców?
Rozpoczęła się wiosna, pogoda się poprawiła. Takie warunki wydają się idealne do dobrej, bezpiecznej jazdy samochodem. Jednak wiosną polscy kierowcy powodują więcej wypadków.

Według policyjnych statystyk z roku 2016, przy słonecznej pogodzie miało miejsce aż 20 000 wypadków i kolizji samochodowych. Dla porównania - liczba wypadków i kolizji samochodowych podczas intensywnych opadów śniegu czy gradu wyniosła trochę ponad 800.

Zobacz też: The Dutch Reach, czyli holenderski sposób na bezpieczne dla rowerzystów otwieranie drzwi samochodowych

Co sprawia, że wiosną powodujemy więcej wypadków?

Poprawienie pogody zwiastuje polepszenie warunków panujących na drodze. Gdy świeci słońce jesteśmy bardziej rozluźnieni i mniej uważni, niż przy złej pogodzie. Do tego nie boimy docisnąć pedału gazu.

Ponadto o tej porze roku temperatura i ciśnienie często się zmieniają. Takie wahania temperatur niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Powodują zmęczenie rozdrażnienie i osłabienie.

Pojawia się także senność, z którą kierowcy walczą kawą lub napojami energetycznymi. Tymczasem nawet piętnastominutowy odpoczynek, czy drzemka pozytywnie wpłyną na nasz przemęczony organizm.

Zobacz też: Jak opanować nadsterowność, a jak podsterowność?

Ważne jest to, by być wypoczętym

- Nic tak nie sprzyja bezpiecznym podróżom jak porządny wypoczynek, a jeśli mamy przed sobą dłuższy dystans do pokonania - zaplanujmy chociaż 15 minutowe postoje, co 2-3 godziny. Przed podróżą warto wywietrzyć samochód i zaopatrzyć auto w zawieszkę o pobudzającym zapachu. Będąc już w trasie, dobrze jest otwierać regularnie okna, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżego powietrza. Bardzo ważna jest także odpowiednia pozycja za kierownicą, która pozwala na zwiększenie kąta widzenia, ułatwiając tym samym kontrolę sytuacji na drodze – poza wygodą, musimy dbać również o bezpieczeństwo.radzi Tadeusz Brzeziński, instruktor doskonalenia techniki jazdy Akademii Auto Świat Gdynia

Nie zapominajmy o stanie technicznym naszego samochodu

Zimowe warunki, sól na drodze i ujemne temperatury mocno nadwyrężają stan naszych samochodów. Ważne jest to by zrobić wiosenny przegląd samochodu. Trzeba również pamiętać o zmianie opon z zimowych na letnie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...