Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”?

Jerzy Bitner
rozwiń więcej
Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt” / Jerzy Bitner
Wydawać by się mogło, że znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Po prostu ostrzega nas o ciasnym albo nieprawidłowo wyprofilowanym zakręcie, na którym zbyt szybka jazda może spowodować wypadnięcie z drogi lub groźny poślizg. W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania.

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”

Jerzy Bitner

Ten znak ostrzega nas o niebezpiecznym zakręcie w prawo.

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”

Jerzy Bitner

Oczywiście ten znak ostrzega o niebezpiecznym zakręcie w lewo.

Zobacz też: Zielona strzałka – jak się zachować

Znaki te umieszczane są zazwyczaj poza obszarem zabudowanym, na drogach, na których dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 60 km/h. Na takich drogach te znaki ostrzegawcze umieszczane są w odległości 150-300 metrów przed zakrętem. Na pozostałych drogach umieszcza się je w odległości do 100 m.

W wyjątkowych przypadkach, gdy zakręt jest niezwykle ciasny, znaki ostrzegawcze mogą być umieszczane także na miejskich ulicach.

Pod znakiem „Niebezpieczny zakręt” umieszczany jest niekiedy znak zakazu „Ograniczenie prędkości”:

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”

Jerzy Bitner

Zobacz też: Co odwołuje ograniczenie prędkości?

W praktyce oznacza to, że wjechanie w taki zakręt z prędkością większą niż podana na znaku może skończyć się wypadkiem. Nigdy nie lekceważmy takich ograniczeń, zwłaszcza jeżeli jedziemy nieznaną nam trasą.

Ponadto musimy wiedzieć, że każdy znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie zabrania wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni (Art. 24 ust.7 pkt.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Oznacza to zatem, że na takim zakręcie nie wolno nam wyprzedzać innego samochodu albo motocykla. Możemy natomiast wyprzedzić rowerzystę, gdyż rower nie jest pojazdem silnikowym. Możemy także wyprzedzić pojazd jadący poboczem, na przykład ciągnik rolniczy.

Ale uwaga! Na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi najczęściej oś jezdni jest wyznaczona podwójną linią ciągłą. Linii tej w żadnym razie nie wolno nam przekraczać ani na nią najeżdżać. Jeśli więc wyprzedzenie rowerzysty wiązałoby się z koniecznością najechania na podwójną linię ciągłą, to z takiego manewru musimy zrezygnować.

Zobacz też: Znak podwyższający prędkość w obszarze zabudowanym

Zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi nie dotyczy jezdni jednokierunkowych oraz jezdni dwukierunkowych na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Zobacz też: Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

I jeszcze jedna informacja: na wielopasowych jezdniach z wyznaczonymi pasami ruchu dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony, pod warunkiem, że wyznaczone są co najmniej dwa pasy do jazdy w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym oraz trzy pasy poza obszarem zabudowanym. Oczywiście warunkiem zezwalającym na wyprzedzanie jest to, by pasy ruchu były wyznaczone na jezdni. Jeśli jednak na takiej drodze występuje znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie, to wyprzedzanie na takim zakręcie z prawej strony tez jest zabronione.

Są to dosyć skomplikowane przepisy, które warto by uprościć, gdyż ogromna większość kierowców i tak ich nie zna. Wystarczyłoby wprowadzić uniwersalna zasadę, że wyprzedzanie jest zabronione na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi na wszystkich jezdniach dwukierunkowych.

W następnym odcinku omówimy zawiłości związane ze znakami ostrzegającymi o kilku niebezpiecznych zakrętach.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...