Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych! / Jerzy Bitner
Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Według definicji strefą ruchu jest obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Pisząc o odpowiednich znakach drogowych ustawodawca ma na myśli oznaczenia D-52 "strefa ruchu" i D-53 "koniec strefy ruchu". Co zmieniają zapisy precyzujące strefę ruchu? Przepisy na ich mocy zaczynają obowiązywać również na niektórych drogach wewnętrznych. A to oznacza mniej więcej tyle, że kierowcy będą ponosić konsekwencje wynikające z łamania zasad wyznaczanych m.in. przez znaki.

Strefa ruchu: przepisy pozwalają na:

  • karanie kierowców mandatem za:
    • nieprawidłowe parkowanie,
    • parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych,
    • rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy,
    • brak zapiętych pasów bezpieczeństwa,
  • policja i straż miejska mają prawo do podjęcia interwencji w czasie patrolu bez zgody właściciela drogi,
  • nieoznakowane skrzyżowania stają się skrzyżowaniami równorzędnymi,
    • tj. obowiązuje na nich zasada prawej ręki,
  • zmienia się organizacja ruchu pieszych:
    • piesi muszą poruszać się specjalnie wyznaczonymi szlakami drogowymi, w tym chodnikami,
    • piesi są zobowiązani do korzystania z przejść dla pieszych,
    • nie mogą chodzić całą szerokością jezdni.

Strefa ruchu: przepisy zmienia w sposób zasadniczy!

Zanim wprowadzone zostało pojęcie strefy ruchu, drogi wewnętrzne były wyjęte spod jurysdykcji przepisów o ruchu drogowym - bo to co do zasady teren prywatny. To oznacza że kierowcy mogli np. parkować samochody w sposób dowolny, a piesi poruszać się całą szerokością jezdni. Jeżeli na drodze wewnętrznej bez oznaczenia strefy ruchu kierowca popełni wykroczenie, policja lub straż miejska mają prawo go ukarać tylko w przypadku, w którym sprawę zgłosi właściciel.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...