Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji?

Beesafe
Ubezpieczenia
rozwiń więcej
Potrącenie zwierzęcia na drodze – jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji?
Potrącenie zwierzęcia na drodze. W terenie zabudowanym, w lesie lub na polnej drodze – w każdym z tych miejsc może przydarzyć się nam potrącenie zwierzęcia (zarówno dzikiego, jak i udomowionego). Niezależnie od tego, jaki mamy staż jako kierowca, taka sytuacja jest zawsze stresująca, a równocześnie wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Jak więc powinniśmy się zachować?

Zabezpieczenie miejsca wypadku. Jak?

Pierwsza i najważniejsza zasada to zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Co to dokładnie oznacza? Zatrzymajmy auto w bezpiecznym miejscu, włączmy światła awaryjne oraz wystawmy trójkąt ostrzegawczy. Jeśli potrąciliśmy zwierzę udomowione (np. psa czy kota), powiadamiamy policję lub straż miejską, a jeśli jest taka potrzeba wzywamy również lekarza weterynarii (miejmy na uwadze to, że w trakcie oczekiwania na przyjazd służb jesteśmy zobowiązani do udzielenia zwierzęciu pomocy). W przypadku dzikiego zwierzęcia (takiego jak dzik, jeleń czy sarna) zawiadamiamy policję, straż pożarną, straż miejską lub służbę leśną. Pamiętajmy, aby do takich dzikich zwierząt się nie zbliżać ani tym bardziej ich nie dotykać.

Sprawdzenie stanu pojazdu

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu naszego pojazdu. Jeśli auto uległo uszkodzeniu, to możliwość uzyskania odszkodowania uzależniona jest od sytuacji.

Odpowiedzialność, odszkodowanie

Jeśli zdarzenie dotyczy zwierzęcia domowego:

  • Odpowiedzialność za zwierzę ponosi jego opiekun i to od tej osoby mamy prawo domagać się odszkodowania (według kodeksu cywilnego każdy, kto chowa zwierzę, jest zobowiązany do pokrycia wyrządzonych przez nie szkód). Nie ma znaczenia to, czy zwierzę w chwili kolizji było pod opieką właściciela (np. w trakcie spaceru) czy uciekło samodzielnie – odpowiedzialność ponosi właściciel.
  • Wyjątek stanowią sytuacje, gdy osoby trzecie przyczyniły się do ucieczki czy uwolnienia pupila (np. wybawiając go na drogę, otwierając celowo furtkę). Wówczas jego opiekun nie jest odpowiedzialny za wyrządzone szkody. W tej sytuacji możemy dochodzić swoich praw o odszkodowanie w sądzie, który powoła biegłych badających przebieg zdarzenia, a odszkodowanie może zostać wypłacone na podstawie zasad współżycia społecznego.

Jeśli zdarzenie dotyczy zwierzęcia z gospodarstwa rolnego:

  • Odszkodowanie za wyrządzone szkody również spoczywa na opiekunie zwierzęcia. Co ważne każdy rolnik posiadający gospodarstwo rolne ma obowiązek posiadać rolnicze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zakres takiej ochrony obejmuje szkody, które zostały wyrządzone przez zwierzęta i to z tego tytułu wypłacane jest odszkodowanie w przypadku potrącenia zwierzęcia.
  • W przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami lub niejednoznacznej oceny odnośnie do tego, kto jest winny kolizji, o wypłacie odszkodowania decyduje sąd.

Jeśli zdarzenie dotyczy dzikiego zwierzęcia:

  • Odszkodowanie w takiej sytuacji możemy uzyskać od zarządcy drogi, na której doszło do wypadku (może to być np. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, wójt lub burmistrz).
  • Pamiętajmy, że jeśli przy drodze, na które potrąciliśmy dzikie zwierzę, stał odpowiedni znak ostrzegawczy (A-18b), uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi jest niemożliwe. Ewentualne koszty naprawy ponosimy, więc we własnym zakresie.
  • Gdy przy drodze nie było wspomnianego znaku ostrzegawczego, możemy ubiegać się odszkodowanie od zarządcy drogi w trakcie procesu sądowego. Wówczas, jako poszkodowany musimy udowodnić, że doszło do zaniedbań w odpowiednim oznakowaniu i zarządca poinformowany przez nadleśnictwo o ścieżkach migracji zwierząt nie zadbał o odpowiednie oznakowanie. Jeśli zarządca nie otrzymał takich informacji i nie miał możliwości postawienia znaków ostrzegawczych, odszkodowania możemy domagać się od nadleśnictwa.

Warto mieć autocasco

Każda z opisanych sytuacji jest stresująca dla kierowcy, a otrzymanie odszkodowania może wiązać się z postępowaniem na drodze sądowej i kolejnym stresem. Chcąc sobie tego oszczędzić, warto rozważyć zakup autocasco, które obejmuje szkody powstałe w trakcie zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Jest to dodatkowa, nieobowiązkowa forma ubezpieczenia, która zwiększa zakres naszej ochrony i pozwala na uzyskanie środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z naprawą uszkodzeń powstałych na przykład właśnie w wyniku potrącenia zwierzęcia.

Pamiętajmy, że chcąc otrzymać odszkodowanie z tytułu AC, zdarzenie należy zgłosić niezwłocznie ubezpieczycielowi.

Do przeprowadzenia procedury odszkodowawczej niezbędny będzie dokładny opis samego zdarzenia oraz uszkodzeń pojazdu. Warto zrobić zdjęcia, szczegółowo dokumentujące sytuację oraz zdjęcia uszkodzonego auta. Jeśli na miejscu pojawiła się policja, do dokumentów dla ubezpieczyciela warto dołączyć także notatkę sporządzoną przez służby. Należy także pamiętać, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie przez ubezpieczyciela, który może mieć podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania np. z powodu przekroczenia prędkości w trakcie kolizji lub jazdy pod wpływem alkoholu.

Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...