Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców! / Policja
Tworzenie korytarza życia to nowy obowiązek kierowców jadących drogą wielopasmową. Przepisy przeszły przez sejm, a teraz uzyskały podpis prezydenta. Na czym polega korytarz ratunkowy?

Ten obrazek powinien znać każdy kierowca. Auta stoją w korku na drodze wielopasmowej i nagle wprost za nimi rozlega się dźwięk syreny pojazdu uprzywilejowanego. Prowadzący starają się przesuwać samochody tak, żeby ułatwić przejazd np. karetce. Ostatecznie tunel ratunkowy i tak przypomina dużo częściej labirynt, w którym pojazd jadący udzielić pomocy poszkodowanym musi wprawnie manewrować. Taka sytuacja oznacza dłuższy dojazd służb ratunkowych na miejsce ewentualnego zdarzenia. A dłuższy dojazd zmniejsza szanse na to, że ofiarom uda się wyjść z wypadku bez szwanku lub szybko wrócić do pełnego zdrowia.

Korytarz życia - zjedź do skrajnej krawędzi!

Przejazd karetce pogotowia, policji czy straży można starać się ułatwiać. Do tego służy właśnie korytarz życia. Na czym on polega? W sytuacji, w której prowadzący na jezdni dwupasowej zauważają, że ruch zaczyna się tamować, powinni podczas zatrzymywania się zjechać do skrajnych krawędzi drogi. W ten sposób na środku stworzony zostanie korytarz ratunkowy, w którym bez problemu zmieści się nawet wóz strażacki. Zasada postępowania na drogach więcej niż dwupasowych jest podobna. Przy czym pojazdy na lewym pasie powinny zjechać do lewej krawędzi, a auta na pozostałych pasach zjechać na prawą stronę.

Są państwa, w których tworzenie korytarza życia zostało unormowane już jakiś czas temu i jest obowiązkiem kierowców jadących drogą wielopasmową. Takie przepisy funkcjonują np. w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii czy Szwajcarii. Teraz do tego grona dołączy również i Polska. A wszystko za sprawą nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, którą na początku listopada podpisał prezydent Andrzej Duda. Kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać na polskich drogach? 21 dni po ogłoszeniu aktu prawnego, a to oznacza że przepisy wejdą w życie prawdopodobnie jeszcze w roku 2019 lub zaraz na początku roku 2020.

Korytarz życia 2020 - jaki mandat czeka na kierowcę?

Przepisy nakazujące tworzenie korytarza życia są obwarowane wysoką sankcją. Kierowca, który się do nich nie dostosuje, podlega karze wymierzonej na podstawie mandatu karnego i opiewającej nawet na 500 złotych. Oczywiście funkcjonariusze policji mogą uznać, że zachowanie kierowcy było szczególnie rażące lub uporczywe. A w takim przypadku blokowanie korytarza życia zakończy się nie w postępowaniu mandatowym, a skierowaniem wniosku do sądu. To on wymierzy prowadzącemu karę.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...