Nowe prawo transportowe 2020 r. Jakie zmiany oznacza dla Ubera?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Nowe prawo transportowe 2020 r. Jakie zmiany oznacza dla Ubera? / Materiały prasowe Uber
1 stycznia 2020 roku w życie weszła nowelizacja ustawy transportowej. Jej cel? Chodziło o wyrównanie wymogów stawianych firmom realizującym przewozy osób. Jakie dokładnie niesie ze sobą zmiany w stosunku do takich platform jak Uber?

Pierwszy z nowych wymogów nakłada na kierowców realizujących przewozy w ramach systemu Uber obowiązek posiadania licencji taksówkarskiej. Co muszą zrobić kierowcy, aby ją zdobyć? Wymagania nadal nie są zaporowe. Wystarczy że mają ukończone 18 lat, posiadają mikrofirmę, ewentualnie w takowej pracują, posiadają tytuł prawny do eksploatowania auta, zdobędą zaświadczenie o niekaralności oraz nie mają przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy kierowcy.

Nowe przepisy to utrudnienia, ale i np. dostęp do buspasów dla Ubera!

Nowe przepisy nałożyły na kierowców Ubera jeszcze jeden wymóg. Ten dotyczy oznakowania pojazdów. Pojazdy będą musiały otrzymać m.in. lampę z napisem taxi i oznaczenia niezbędne dla danego miasta. Nowe wymogi stawiane przez nowelizację ustawy transportowej przynoszą jednak też wymierne korzyści dla podróżujących. W końcu licencja i oznakowanie pojazdu sprawią, że ten jeszcze sprawniej będzie się mógł poruszać po centrum miasta podczas realizacji usługi - a wszystko za sprawą dostępu m.in. do buspasów.

Zasadnicze pytanie brzmi. Czy nowe przepisy oznaczają jakąkolwiek zmianę formuły działania Ubera lub np. podwyższenie stawek za przejazd? Przedstawiciele firmy nie mają żadnych wątpliwości że nie. Jak piszą w komunikacie prasowym: "Sam wygląd aplikacji oraz jej funkcje pozostaną bez zmian. W dalszym ciągu pasażerowie będą mogli sprawdzić ocenę kierowcy w aplikacji, udostępnić trasę przejazdu rodzinie i przyjaciołom, podzielić koszt między kilka osób czy korzystać z dodatkowych funkcji podnoszących bezpieczeństwo podróży."

Nowelizacja ustawy transportowej. Kiedy zacznie obowiązywać w pełni?

Konkluzja może być tak naprawdę jedna. Nowe prawo transportowe nie oznacza właściwie żadnych zasadniczych zmian dla platform oferujących odpłatny przewóz osób pokroju Ubera. Kiedy nowe przepisy staną się stuprocentowym pewnikiem? Nowelizacja obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Firmy mają jednak okres przejściowy na wdrożenie wszystkich wymogów. Na uzyskanie licencji i dostosowanie pojazdów do nowych wymogów mają czas maksymalnie do końca marca 2020 roku.

I warto zaznaczyć, że samo wprowadzenie nowych przepisów nie wyczerpuje jeszcze pełnej drogi legislacyjnej. Cały czas spodziewane jest też np. wejście w życie dodatkowych aktów wykonawczych do ustawy. Ich zadanie jest dość proste, ale i niezwykle ważne. Mają pomagać zarówno miastom, jak i przedsiębiorcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i szybkim przejściu przez proces licencjonowania na nowych zasadach.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...