Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu letnich opon? Czy wymieniać pojedyncze opony, czy od razu komplet na wszystkie koła?

Kiedy wymieniać stare opony na nowe?

Wzrost średniodobowej temperatury powyżej 7° Celsjusza to znak, że nadszedł czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Przy czym, żeby nie być zaskoczonym nagłym powrotem zimowej aury warto poczekać, aż taka temperatura zagości u nas na dobre.

Jeżeli zyskamy pewność, że nie nawiedzi nas śnieżyca warto sięgnąć po opony letnie i (w przypadku używanych) sprawdzić, czy nadają się do użycia. Według obowiązujących w Polsce przepisów minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra. Jednocześnie producenci opon rekomendują, żeby ten wskaźnik zużycia nie był niższy niż 4 mm, gdyż przekłada się to bezpośrednio m.in. na drogę hamowania pojazdu, szczególnie na mokrej nawierzchni.

Zobacz też: Jak wykonać pomiar głębokości bieżnika?

Czy wymieniać tylko jedną oponę, czy cały komplet?

W sytuacji, gdy stwierdzimy, że przynajmniej jedna z naszych opon ma zbyt niską głębokość bieżnika, nie należy ryzykować i próbować „przeczekać” jeszcze jednego sezonu.

„Tak jak żaden pilot nie wystartuje z jednym niesprawnym silnikiem, mimo że trzy pozostałe są w doskonałym stanie, tak kierowcy nie powinni wyjeżdżać na ulicę choćby na jednej zużytej oponie. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla nich, ale również dla innych użytkowników ruchu. W tego rodzaju sytuacji kierowca powinien niezwłocznie rozpocząć poszukiwania nowego kompletu ogumienia.” – mówi Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis na Czechy, Słowację, Polskę, Węgry i Ukrainę.

Mimo że polskie prawo dopuszcza w wybranych sytuacjach możliwość zamontowania w pojeździe na różnych osiach dwóch różnych modeli ogumienia, to producenci opon zdecydowanie rekomendują jednoczesny zakup pełnego kompletu składającego się z czterech identycznych opon. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i prowadzenie, ale może przekładać się również na stan naszego pojazdu. Przykładowo zbyt duże różnice w głębokości bieżnika mogą powodować nadmierną eksploatację niektórych elementów układu napędowego.

Wybór opon pod kątem stylu jazdy

Wybrany przez nas model samochodu jest bardzo często wypadkową posiadanego budżetu oraz indywidualnych potrzeb. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku doboru letniego ogumienia. Oczywiście, każda opona musi być wyselekcjonowana pod kątem rozmiaru dostosowanych do posiadanego przez nas auta. Jednak warto pamiętać, że bardzo często producenci ogumienia mają w swoim portfolio opony kilku marek dedykowanych różnym wymaganiom klientów. Na przykład w skład Grupy Goodyear wchodzą produkty takich marek jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava lub Dębica. Umożliwia to dobranie odpowiednich opon do naszych wymagań, zarówno technicznych, jak i finansowych.

Zobacz też: Jakie informacje zapisane są na oponie? Jak je odczytać?

 

Ubezpieczenie na opony

Przed wymianą opon na nowe, warto porównać oferty serwisów naprawczych, które prześcigają się w konstrukcji promocji, najbardziej odpowiadających potrzebom klienta. Wśród znanych już „gratisów”, takich jak darmowy transport opon do domu lub ich wymiana, pojawiają się coraz nowsze i coraz bardziej dostosowane do specyfiki produktu oferty. Przykładem może być akcja zorganizowana wspólnie przez sieć Premio oraz firmę AXA Assistance, w której można kupić opony z ubezpieczeniem. Jest ono dołączane automatycznie przy zakupie wybranych opon, a otrzymany w salonie certyfikat wraz z kompletem naklejek na felgi, potwierdzają jego otrzymanie. Usługi, znajdujące się w ofercie ubezpieczenia to przede wszystkim organizacja i pokrycie kosztów pomocy, która obejmuje zmianę koła na drodze, holowanie pojazdu do serwisu i naprawę szkody, co może okazać się zbawienne np. podczas dłuższych, rodzinnych wypraw.

Zobacz też: Zmiana opon z drogowym testem koła

Źródło: Goodyear

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...