Tylna wycieraczka nie działa? Problem musisz szybko usunąć.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
wycieraczka wycieraczki szyba Fot. Fotolia
Usterka tylnej wycieraczki nie zagraża bezpieczeństwu. Jest jednak pewien powód, dla którego naprawy tej awarii nie warto odwlekać w czasie…

Wycieraczki - identycznie jak każdy inny mechanizm zamontowany w aucie - stanowią część eksploatacyjną. To oznacza, że z biegiem lat stopień ich zużycia jest coraz wyższy, a widmo potencjalnej usterki coraz bliższe. Usterka tylnej wycieraczki tak właściwie nie jest mocno problematyczna. Często nawet i bez przecierania tylnej szyby kierowca ma wystarczającą widoczność. To jednak jeszcze nie oznacza, że usterkę można bagatelizować. W końcu jej wystąpienie może oznaczać zatrzymanie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.

Tylna wycieraczka nie działa. Stracisz dowód i… pieniądze!

Czemu gdy tylna tylne wycieraczka nie działa można stracić dowód, skoro nie brakuje pojazdów, w których nie jest montowana w ogóle? Powód jest dość prosty. Prawo mówi wyraźnie - wszystkie urządzenia homologowane w pojeździe muszą być sprawne. Jeżeli zatem wycieraczka była elementem wyposażenia standardowego, musi być zdolna do pracy! A gdy to nie jest wystarczający czynnik motywujący do tego, aby po ujawnieniu usterki kierowca postanowił ją jak najszybciej usunąć, warto dodać że odebranie dowodu rejestracyjnego to pierwsza z atrakcji. Drugą jest mandat opiewający na kwotę od 20 do 500 złotych.

O awarii tylnej wycieraczki zadecydować może co najmniej kilka powodów. Listę otwierają niesprawności na tle elektrycznym - mowa np. o odciętym bezpieczniku, uszkodzonym włączniku, przekaźniku lub instalacji elektrycznej. Poza tym winny może być sam mechanizm wycieraczek - z czasem dochodzi do jego zatarcia. Co z naprawą? Usterki na tle elektrycznym wymagają żmudnej pracy od mechanika. Musi namierzyć usterkę, a następnie usunąć jej źródło - np. przerwany przewód.

Zobacz również: Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?

Tylna wycieraczka nie działa? To może być awaria silnika!

Nieco łatwiej, ale też zdecydowanie drożej jest w sytuacji, w której winny niesprawności okazuje się silnik tylnej wycieraczki. W takim przypadku mechanik musi go wymienić. Dostęp do urządzenia zazwyczaj jest bardzo prosty - tym samym wymiana nie powinna trwać dłużej niż pół godziny. Co więcej, prosta praca sprawia że cena robocizny też nie jest wysoka. Wymiana silnika wycieraczki tylnej kosztuje przeciętnie 50 - 80 złotych. Nieco gorzej ma się sprawa w przypadku wartości części. Nawet w starszych modelach nowy mechanizm zostanie wyceniony na 200 - 300 złotych. W nowszych kwota może być dwu-, trzykrotnie wyższa.

Cenę naprawy tylnej wycieraczki można starać się obniżyć. Kierowcy czasami decydują się np. na zakup używanego silnika z autokasacji, ewentualnie na internetowych aukcjach. Jego cena może być naprawdę atrakcyjna - za mechanizm wycieraczek Golf 4, Vectra C, Astra G, Passat B5 często należy zapłacić zaledwie 50 - 80 złotych. Z drugiej strony używana część jest jak kot w worku. Prowadzący nigdy nie ma pewności w jak dużym stopniu zużyty jest mechanizm. Tym samym nie będzie w stanie przewidzieć czy już po kilku tygodniach auto nie będzie wymagało kolejnej wymiany, a właściciel nie zostanie narażony na kolejny wydatek.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...