Przygotowanie samochodu do zimy

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
zima, awaria Fot. Fotolia
Prawidłowe przygotowanie samochodu do zimy pozwoli uniknąć kłopotów gdy pogoda gwałtownie się załamie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to pora roku, w której wszystkie podzespoły naszego samochodu zostają poddane testowi. Ponieważ elementy te odpowiadają za bezpieczeństwo, warto przed zimą sprawdzić ich stan. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których stan warto przetestować przed zimą.

  1. Akumulator - najważniejszy element odpowiadający za rozruch samochodu podczas zimy. Jeżeli stan jego naładowania będzie zbyt niski, może nie udać się nam odpalić samochodu. W celu sprawdzenia stanu akumulatora powinniśmy się udać do warsztatu. Każdy ceniony serwis powinien wykonać takie badanie bez pobierania opłaty. Po takim zdiagnozowaniu będziemy wiedzieć, czy podczas najbliższych mrozów nasz samochód nas nie zawiedzie. Jest to o tyle ważne, że przy dużych spadkach temperatur akumulator dysponuje mniej więcej tylko 60 procentową wartością nominalną. We własnym zakresie możemy natomiast odłączyć akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności odłączania i podłączania, oczyścić i zakonserwować zaciski.
  2. Hamulce - element odpowiadający za zatrzymanie pojazdu, dlatego są one kluczowym  elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo. Uwagę warto zwrócić na stan okładzin tarcz hamulcowych, linek hamulca ręcznego oraz płynu hamulcowego, który trzeba wymieniać co 2 lata. Warto również pamiętać o sprawdzeniu stanu przewodów, które często traktowane są drugoplanowo. Trudne zimowe warunki, takie jak wilgoć, sól, piasek, przyczyniają się do przyspieszonego procesu korozji. W najgorszym wypadku może dojść nawet to przerwania przewodów, a w konsekwencji do niespodziewanej utraty hamulców.
  3. Oświetlenie - światła w okresie zimowym są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ dzień jest coraz krótszy, a czasu w którym ciemność dominuje jest coraz więcej. Z tego powodu warto sprawdzić ustawienie naszych świateł, ponieważ złe ustawienie może powodować oślepianie innych kierowców, a w konsekwencji może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego zaleca się kontrolowanie świateł przynajmniej raz w roku. Światła mogą zmieniać swoje położenie w wyniku wstrząsów, powodowanych przez nasze często nierówne i dziurawe drogi. Stan naszego oświetlenia powinniśmy zlecić warsztatowi. Ważne jest także, aby w razie przepalenia jednej z żarówek, mieć w samochodzie zapasową, po to by móc ją wymienić na miejscu i dalej bezpiecznie podróżować.
  4. Płyn chłodniczy -  jeżeli płyn znajdujący się w naszym samochodzie posiada temperaturę krystalizacji wyższą niż 37 stopni celsjusza, warto go wymienić. Płyny posiadające niższą niż 37 stopni celsjusza temperaturę krystalizacji, pozwolą zabezpieczyć silnik przed działaniem niskich temperatur.
  5. Opony - stan opon jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za długość i efektywność hamowania. Opony, które zakładamy na okres zimy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik powyżej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 8 lat. Stan ogumienia jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Ogumienie starsze lub z mniejszym bieżnikiem niż wyżej wymienione, może w kryzysowych sytuacjach nie zapewnić wystarczającej efektywności hamowania. Warto również pamiętać o kontroli ciśnienia w oponach, w zależności od obciążenia z jakim podróżujemy, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.
  6. Wycieraczki oraz płyn do spryskiwaczy - pierwsze objawy zużycia wycieraczek to rozmazana szyba po wykonaniu cyklu pracy wycieraczek. W naszych warunkach zaleca się wymianę przynajmniej raz w roku. Trzeba również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie (nazywane często „zimowymi”). Jeżeli temperatura spadłaby poniżej zera, a my użylibyśmy płynu letniego, mogłoby to doprowadzić do awarii elementów spryskiwacza.

Podsumowując, przed okresem zimowym warto zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Pozwoli nam to na bezstresowe, niezawodne, a co najważniejsze bezpieczne poruszanie się po drogach.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...