Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Max Trela
rozwiń więcej
Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz
Nowoczesne samochody nie potrzebują docierania czy specjalnego traktowania bezpośrednio po przeglądach w warsztacie. Od tej reguły jest jednak jeden bardzo ważny wyjątek, a mianowicie serwis hamulców. Po wymianie klocków, szczęk czy tarcz pierwsze kilometry trzeba pokonywać szczególnie ostrożnie.

Serwis hamulców nie jest operacją bardzo skomplikowaną. Czy to wymiana klocków czy też bardziej kompleksowa wymiana całego zestawu klocki - tarcze (ewentualnie szczęki - bębny) zajmuje sprawnemu mechanikowi około 30 minut i to wcale nie w wielkim pośpiechu.

Tak czy inaczej nawet jeśli wymiana pójdzie bardzo sprawnie. trzeba pamiętać że nie wolno wsiąść po takiej operacji do auta i od razu ruszyć pełnym gazem - tak jak choćby po wymianie oleju. Hamulce WYMAGAJĄ UKŁADANIA, a przynajmniej wstępnego uformowania. W przeciwnym wypadku ryzykujemy bardzo dużo. Zaczynając od przypalenia nowych okładzin, rozhartowania tarcz, a kończąc na kompletnej utracie hamulców czy pożarze.

Co się musi ułożyć i jak to zrobić?

Jeśli zmieniamy tylko okładziny, wtedy trzeba zadbać właśnie o nie.  Muszą dopasować się do niezmienionej tarczy (bębna), która ma już mikro rowki, naloty czy rdzę na obrzeżu.

Zobacz też: Jak poprawić skuteczność hamulców?

Proces docierania klocka trwa od 2 do 5 delikatnych hamowań. PODKREŚLAMY: DELIKATNYCH. Nie należy rozpędzać się a następnie stawać na pedał i zatrzymywać się do zera. Wzorowe układanie klocków polega na rozpędzeniu auta do 40 - 45 km/h, wyrzuceniu na luz a następnie położeniu nogi na pedale hamulca. W ten sposób spowalniamy auto do ok 15 km/h i puszczamy pedał (nie zatrzymujemy się do zera).

Operację powtarzamy 2-3- razy za każdym razem zwiększając prędkość początkową o max 10 km/h. Później (po przejechaniu max 40 - 50 km.) warto sprawdzić jeszcze czy hamulce nie są za bardzo rozgrzane - powinny być cieple, ale nie czerwone! Jeśli wszystko wygląda normalnie, wtedy możemy korzystać z hamulców na 100 procent.

Dłużej trwa docieranie klocków i tarcz lub kompletu szczęki + bębny. Tu stosujemy wszystkie wyżej wymienione zasady jeśli chodzi o pierwsze 5 hamowań, ale proces układania będzie trwał nawet pierwsze 60 do 100 kilometrów. W tym czasie trzeba unikać gwałtownego i bardzo intensywnego używania hamulca - a zatem trzeba jeździć spokojniej i uważniej.

Po wymianie kompletu tarcz i klocków zdarza się, że hamulce zaczynają piszczeć i zgrzytać. Takie odgłosy niekoniecznie świadczą o awarii czy też wadliwym przeprowadzeniu wymiany części.

Nowe klocki i tarcze pokrywane są po prostu warstwami ochronnymi, które - dopóki nie odparują, lub nie zostaną wypłukane - mogą zbierać więcej kurzu. Drobiny powodują, że okładziny mają mniejszą ruchomość w jarzmie i przycierają o tarczę, która wpada w rezonans i wydaje charakterystyczne dźwięki.

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o płyn hamulcowy?

Pamiętajmy jednak, że piszczenie powinno stopniowo cichnąć, a nie robić się coraz głośniejsze! Jeśli hamulce z biegiem czasu stają coraz bardziej „muzykalne”, wtedy należy jak najszybciej udać się do warsztatu!

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...