Zamienniki oryginalnych części - warto je stosować?

Zamienniki oryginalnych części - warto je stosować? / Osram
Czy warto stosować tańsze zmienniki oryginalnych części samochodowych? Wiele z nich kosztuje dużo taniej od części oryginalnych, czy to oznacza że są gorsze?

Rynek motoryzacyjny stale się powiększa, rosną potrzeby klientów i w rezultacie oferta samochodowych części zamiennych. Poza elementami oryginalnymi, dostępny jest cały asortyment zamienników. W naturalny sposób rodzi się pytanie, jakie są pomiędzy nimi różnice oraz jak wpływają na eksploatację pojazdu.

Zobacz też: Zmiany dotyczące OC w 2017 r.

Różne kategorie zamienników oryginalnych części

Oryginalne części samochodowe dostępne zazwyczaj w ASO firmowane są konkretną marką samochodową. Elementy te często wyróżnia niestety wysoka cena, co może dla wielu kierowców stanowić problem, a rozwiązaniem tej sytuacji mogą być zamienniki w szerokim wyborze dostępnym na rynku. W obiegowej opinii pojawia się zarzut, że są to elementy gorszej jakości o skróconym czasie eksploatacji, co nie koniecznie jednak zgadza się z faktycznym stanem rzeczy.

Zamienniki możemy pogrupować na dwie główne kategorie. Pierwszą to grupa części „premium”, których produkcja najczęściej odbywa się na tych samych liniach montażowych, jednak różnicą pomiędzy nimi jest to, że nie są firmowane konkretną marką samochodową. Kolejną, często ważniejszą z punktu widzenia kierowcy jest cena, niejednokrotnie niższa nawet o kilkanaście czy też kilkadziesiąt procent.

Drugą grupą zamienników, są te produkowane przez wyspecjalizowane firmy, które zdążyły już zaznaczyć swoją mocną pozycję na rynku wtórnym. Oferowane elementy wykonywane są z dobrej jakości materiałów i najczęściej mają odpowiednie certyfikaty, które w pełni dopuszczają je do eksploatacji. Szeroka oferta tych części powoduje, że możemy kupić tańszy produkt, nie tracąc na jego jakości.

Wybierając części zamienne do swojego pojazdu kierowca powinien sugerować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością jaką oferuje dany produkt. Jeśli nie mamy pewności jaką część kupić warto zasięgnąć opinii w wyspecjalizowanych warsztatach niezależnych które w momencie sprzedaży i montażu części zobowiązane są do udzielenia gwarancji na naprawę – a więc na pewno nie zaryzykują montażu niskiej jakości części. Warto zatem zastanowić się czy dokonać zakupu kilka procent taniej w internecie i w przypadku problemu zmagać się z nim samodzielnie, czy też kompleksową naprawę powierzyć warsztatowi – mówi Piotr Janta z Auto Partner SA. Pewną wskazówką może być również bezpośredni dystrybutor który dany produkt oferuje, Ci najwięksi, np. notowani na GPW dają gwarancję bezpieczeństwa i jakości oferowanych produktów.

Zobacz też: Czy można odliczyć pełny VAT od zakupu pickupa w 2017 r.?

Części regenerowane

Istnieje pewna część podzespołów samochodowych poddawanych regeneracji, specjalizuje się w tym wiele firm. Niekiedy jednak regenerowanie nie jest ani możliwe, ani opłacalne. Szczególnie wart uwagi jest fakt, że części te, choć tańsze niż nowe, niejednokrotnie mogą mieć zdecydowanie mniejszą trwałość, zatem ich stosowanie nie jest ekonomiczne.

Istnieją podmioty, które przy użyciu nowoczesnych technologii regenerują też części, takie jak przekładnie kierownicze, sprzęgła czy też turbo sprężarki. Aby jednak spełniły one wymagane normy, poddawane są złożonej kontroli jakości i po pozytywnych jej wynikach udzielana jest na nie gwarancja. Zostają one także specjalnie oznakowane, aby klient nie miał wątpliwości co kupuje.

Jak wybierać części zamienne?

Decydując się na jakąkolwiek wymianę w naszym aucie, stajemy przed trudnym wyborem. Aby dokonać tego odpowiedniego może nie wystarczyć nam informacja wyłącznie o roczniku, pojemności lub rodzaju nadwozia, ponieważ do jednego modelu samochodu mogą być stosowane inne elementy.

Pomocny może tutaj być numer VIN, natomiast dysponujący specjalistycznymi katalogami warsztat lub sklep na pewno pomoże w doborze części również na podstawie danych pojazdu takich jak marka, model, rocznik, silnik. Jeżeli natomiast posiadamy już symbol części która była zamontowana w pojeździe, łatwo możemy odnaleźć jej zamiennik – mówi Piotr Janta. 

Istotne jest to, że od 2010 roku w Polsce kwestie dotyczące zamienników oraz ich wpływu na gwarancję pojazdów, regulują przepisy GVO. Kierowca sam może zadecydować, jakie części mają być wymienione w pojeździe bez ryzyka utraty gwarancji. Mogą być to elementy oryginalne, które dostarcza klient lub części o tzw. standardzie „porównywalnej jakości”. Pod żadnym warunkiem, nie mogą być to jednak elementy wadliwe lub nieznanego pochodzenia.

Źródło: Materiały Auto Partner S.A.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...