Jaki olej do skrzyni DSG? Sprawdziliśmy!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Jaki olej do skrzyni DSG? Sprawdziliśmy! / Skoda
Przekładnia dwusprzęgłowa stawia przed kierowcą tak naprawdę jeden wymóg. Musi mieć regularnie zmieniane smarowidło. Jaki olej do skrzyni DSG najlepiej stosować? Przejrzeliśmy opinie na forach.

Skrzynia DSG przyniosła rynkowi rewolucję. Przekładnia wprowadzona na rynek przez Volkswagena pokazała bowiem, że automat nie musi być powolny, a do tego nie musi ograniczać osiągów i windować spalania. Nowoczesny mechanizm ma jednak też pewne wymogi. A podstawę w skrzyni DSG stanowi wymiana oleju. Jak często należy ją wykonywać? Producent zaleca stosowanie interwału na poziomie 60 tysięcy kilometrów - to on gwarantuje przekładni trwałość.

Jaki olej do skrzyni DSG? Może z serii OEM?

Jaki olej do skrzyni DSG? W pierwszej kolejności kierowca może się zdać na propozycję producenta. Volkswagen sprzedaje w swoich ASO oraz za pośrednictwem sklepów motoryzacyjnych smarowidło o oznaczeniu G052182A2. Alternatywę mogą stanowić takie płyny jak Febi 39071 czy Ravenol DCT/DSG. Oryginalny olej w serwisie grupy VAG kosztuje jakieś 110 - 120 złotych za litr. To drogo. Poza ASO cena tego samego produktu spada jednak często do 40 - 50 złotych za litr i staje się porównywalna z cenami Febi czy Ravenola. Ile oleju do skrzyni DSG musi zalać mechanik? Podczas wymiany zużywanych jest zazwyczaj około 6 litrów.

Podczas wymiany oleju w skrzyni DSG konieczne jest jednak nie tylko same smarowidło. Kierowca musi nabyć również filtr i komplet nowych uszczelek. Ich zakup oznacza wydatek sięgający maksymalnie 65 złotych. Cena ta dotyczy ASO. Poza autoryzowaną stację z pewnością można ją znacznie obniżyć. Wymiana oleju w skrzyni DSG wiąże się też z pokryciem kosztu wymiany. W serwisach Volkswagena stosuje się stawkę oscylującą w granicy 240 - 300 złotych. Poza ASO kwotę da się obniżyć o połowę.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...