Ważność butli LPG a przegląd. O czym musi wiedzieć kierowca?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Ważność butli LPG a przegląd. O czym musi wiedzieć kierowca? / Kamil Fraszkiewicz
Instalacja zasilania gazem pozwala nawet o połowę obniżyć koszty eksploatacji auta. Niestety LPG nakłada na właściciela auta też dodatkowe wymogi. A jeden z nich dotyczy pilnowania ważności butli.

Samochód wyposażony w instalację gazową musi maksymalnie co 12 miesięcy pojawiać się w okręgowej stacji kontroli pojazdów na przeglądzie. W jego czasie diagnosta nie tylko sprawdzi stan pojazdu, ale też poprosi o dokumenty dotyczące np. instalacji LPG. Jakie konkretnie? Podstawę stanowić będzie świadectwo homologacji butli. Na jego podstawie mechanik jest w stanie stwierdzić, że dalsza eksploatacja zbiornika jest bezpieczna.

Ważność butli LPG a przegląd

Butla LPG posiada ważną homologację przez 10 lat od momentu pierwszego montażu. Jeżeli termin ten minie, diagnosta nie będzie mógł przedłużyć ważności badania technicznego podczas corocznego przeglądu. Czemu? Bez ważnej homologacji nie będzie w stanie stwierdzić czy osprzęt butli oraz jej konstrukcja wytrzymają dalszą eksploatację. To o tyle ważne, że uszkodzony zawór czy korodująca konstrukcja mogłyby doprowadzić do rozszczelnienia układu LPG i groźnego w skutkach wybuchu.

Ważność butli LPG a przegląd, czyli jak uzyskać ponowną homologację?

Aby butla zamontowana w samochodzie mogła uzyskać zaświadczenie o dopuszczeniu do dalszej eksploatacji, musi przejść badanie okresowe. To obejmuje m.in. badanie powłoki zewnętrznej zbiornika, rewizję wewnętrzną i badanie wytrzymałości ciśnieniowej. Uprawnienia do przeprowadzania tego typu testów posiadają niektóre zakłady montujące instalacje LPG - na mocy decyzji Transportowego Dozoru Technicznego.

Ważność butli LPG a przegląd - czy nowa homologacja opłaca się?

Badanie homologacyjne dla butli LPG kosztuje mniej więcej 250 złotych. To spora suma. Ile trzeba zapłacić za nową butlę? W tym przypadku wydatek powinien się zamknąć się w kwocie na poziomie 350 złotych. Wraz z montażem kwota wzrośnie o kolejne 200 złotych. Tak, suma jest wyższa. W zamian kierowca otrzymuje pewność, że dostaje produkt nowy, który ponownie zostanie objęty 10-letnią homologacją.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...