Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak to zrobić? / fot. Fotolia
Jesteś właścicielem samochodu używanego, ale nie widniejesz w dokumentach pojazdu? To na szczęście nie oznacza, że auta takiego nie możesz sprzedać. Nie musisz go przerejestrowywać, ale powinieneś pamiętać o jednej rzeczy. Jakiej? Już odpowiadamy.

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania. Jak duży jest problem?

W roku 2020 obowiązywać zaczęły kary za nieprzerejestrowanie pojazdów. Te dotyczą jednak wyłącznie przypadków zakupu dokonanych po 1 grudnia 2019 roku. Co z wcześniej wykonanymi transakcjami? Można się o tym przekonać podczas poszukiwania auta używanego. Bardzo często zdarza się tak, że osoba od której kupuje się auto, nie jest właścicielem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Czy w takim przypadku lepiej odpuścić sobie zakup? Na szczęście nie - to tak naprawdę może nie mieć większego znaczenia.

Warto pamiętać o tym, że po tym, jak w Polsce zaczęły obowiązywać unijne przepisy, sprzedaży samochodu można dokonać na podstawie umowy słownej. Wymóg spisania umowy przy sprzedaży auta wynika z formalności. Bez dokumentu nie uda się zarejestrować pojazdu. Ale już np. umowa nie jest konieczna podczas wyznaczania wartości pojazdu na potrzeby urzędu skarbowego i podatku PCC. Tu urzędnicy posiłkują się własnymi wycenami.

Sprzedaż samochodu bez przerejestrowania - nie umowa, a umowy!

Własność pojazdu powinna być potwierdzona w dokumentach rejestracyjnych - dowodzie i karcie pojazdu. W wydziałach komunikacji konieczność ta nie jest jednak obligatoryjna. Bo żeby urzędnik, u którego kierowca rejestruje zakupiony dopiero samochód, mógł zmienić dane w rejestrze, potrzebuje też umowy. Co jednak w sytuacji, w której poprzedni właściciel na umowie nie zgadza się z tymi wpisanym do dowodu rejestracyjnego? Czy można sprzedać auto nie przerejestrowane na siebie? Wystarczy dołączyć kolejną umowę zakupu - między osobą wpisaną do dokumentów a faktycznym, poprzednim właścicielem. To też nie powoduje, że rośnie np. lista rzeczy, które musi zawierać umowa sprzedaży auta.

W sieci bardzo często można przeczytać: kupiłem auto i zaraz sprzedałem, czy muszę się zgłaszać do urzędu? Jak najbardziej nie. Jeżeli kierowca nie skorzystał z obowiązku rejestracji, nie będzie mógł też skorzystać z obowiązku zgłoszenia sprzedaży. Dziś to o tyle kluczowe, że grozi mu 1000 zł kary. Kary można jednak uniknąć w prosty sposób - chodzi o zgłoszenie o nabyciu i zbyciu pojazdu. Taka możliwość pojawia się jednak przede wszystkim wtedy, gdy kupiłeś i sprzedałeś samochód wcześniej zarejestrowany już w Polsce.

Co oznacza sprzedaż odziedziczonego samochodu bez przerejestrowania? W takim przypadku konieczne może być np. dołączenie kopii wyroku sądowego i spisanie umowy na dane osoby dziedziczącej. To powinno raczej wystarczyć podczas sprzedaży pojazdu.

Urzędnicy doskonale znają takie przypadki - jeszcze kilka lat temu zdarzało się nawet, że umów dołączanych do dokumentów było kilka! Nie powinni zatem robić większych trudności w czasie rejestracji. Szczególnie że na drodze wpisywania pojazdu do rejestru sprawdzany jest chociażby fakt czy auto nie widnieje w rejestrze pojazdów kradzionych. A to będzie ostatecznie potwierdzać prawdomówność dostarczonych dokumentów. Tym samym kupno nieprzerejestrowanego samochodu nie powinno stanowić żadnej przeszkody formalnej.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...