Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować... / Shutterstock
Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.
rozwiń >

Auto zastępcze na czas naprawy? To standard zdaniem KNF

Samochód zastępczy na czas naprawy jest jednym z tych tematów, nad których pochyliła się Komisja Nadzoru Finansowego w czasie analizy polskiego rynku OC. KNF dostrzegł pewne patologie w zachowaniach ubezpieczycieli i postanowił wymusić ich naprawdę. Stąd lista kolejnych rekomendacji. Wnioski płynące z nich są następujące. Firmy muszą jaśniej informować o zasadach uznawania kosztu wynajmu. To raz. Dwa wynajem pojazdu zastępczego to nieodzowny element kompleksowej likwidacji szkody. I co ważne, klient musi dostać pojazd dokładnie tej samej klasy i pochodzący z analogicznego segmentu rynku.

Kierowcy coraz chętniej biorą samochody zastępcze

Druga z rekomendacji z pewnością sprawi, że kierowcy jeszcze chętniej niż dziś będą korzystać z samochodów zastępczych. A już dziś można mówić o prawdziwych rekordach. W pierwszej połowie roku 2022 klienci Mondial Assistance korzystali z aut zastępczych przez ponad 98 tys. dni. Dla porównania rok wcześniej było to 76 tys. dni. Wskaźnik z pewnością będzie rósł. A to oznacza, że warto też przyjrzeć się segmentowi wynajmów. Szczególnie że zadanie postawione przed nim bez wątpienia nie jest łatwe.

Więcej aut zastępczych, to konieczność poszerzenia floty

Pierwszy z problemów? Wcześniej wspomniana rekomendacja KNF w naturalny sposób musi się przełożyć na rozrost flot samochodów do wynajęcia. Pierwsze podmioty działające na tym rynku reagują już dziś. "W najbliższych miesiącach popyt na usługę wynajmu aut będzie rósł, na skutek wejścia w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych. Żeby zaspokoić oczekiwania naszych partnerów i klientów, w tym roku zwiększymy dostępną flotę o 15 proc., do ponad 37 tys. pojazdów." – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Więcej aut zastępczych? Tylko gdzie je kupić...

Tyle że w tym punkcie zaczynają się trzy kolejne zmartwienia. Pierwsze? To oczywiście dotyczy umiejętnego poszerzania floty. W końcu dziś o zakup nowego samochodu wcale nie jest tak łatwo. Brakuje pojazdów dostępnych od ręki, a zamówienie do produkcji wcale nie gwarantuje, że auto dotrze w perspektywie kilku miesięcy. Tym bardziej, że o ile przed pandemią firmy wynajmujące były traktowane priorytetowo i otrzymywały duże rabaty, o tyle dziś często spotykają się z odmową realizacji zamówienia. Tak, odmową!

Przed pandemią, wypożyczalnie z uwagi na duże ilości zamawianych pojazdów otrzymywały wysokie rabaty i były traktowane priorytetowo jako pewny i duży odbiorca, co pozwalało importerom i dealerom w realizacji celów sprzedażowych. Obecnie, niektórzy importerzy „zamrozili” sprzedaż aut do firm wynajmujących auta. Dealerzy oferują niskie rabaty lub sprzedają im auta w ostateczności – wylicza Piotr Ruszowski.

Samochody drożeją. Także samochody zastępcze

Drugim ze zmartwień jest znaczny koszt łączący się z rozrostem floty. Z analiz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że średnia cena katalogowa samochodu osobowego wynosi obecnie około 154,6 tys. zł. To o ponad 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie 50 proc. więcej niż w roku 2018. Droższe zakupy związane z flotą samochodów zastępczych będą się zatem musiały w naturalny sposób przełożyć na wyższe opłaty związane z ich najmem.

Zakup auta zastępczego to też segment premium i auta specjalistyczne

Trzecie ze zmartwień jest podyktowane tendencją rynkową. Bo rozszerzenie floty i wybór odpowiednich modeli nie może się odbywać w oderwaniu od realiów. Bo gdy Polacy coraz chętniej kupują samochody segmentu premium, także i one muszą zwiększyć swój udział w parku samochodów zastępczych udostępnianych na czas naprawy.

w 2021 r. pojazdy z segmentu premium plasują się w czołowej dziesiątce sprzedaży nowych pojazdów. Dlatego co szóste nowo kupowane auto zasilające flotę naszych aut zastępczych należy do tego segmentu. Na przykład w ostatnim czasie do sieci trafiły nowe modele samochodów marki Jaguar i Range Rover – mówi Piotr Ruszowski.

A samochody segmentu premium to dopiero początek. Bo firmy wynajmujące nie mogą zapominać też o... autach dostawczych czy specjalistycznych autach dostawczych w formie wywrotek, lawet czy chłodni. Tak, te również ulegają usterkom czy wypadkom, przez co kierowcy również zgłaszają ich chęć wynajęcia w charakterze samochodu zastępczego.

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...