Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany? / INFOR
Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Co to jest?

Czym jest zastaw rejestrowy na pojeździe? To taka forma hipoteki przygotowanej dla auta. W rejestrze zastawów pojawia się informacja o zabezpieczeniu w postaci samochodu, co oznacza że właściciel nie może go sprzedać, a nawet jak go sprzeda, to wraz z prawami osób trzecich. Najczęściej zastaw rejestrowy na pojeździe jest ustanawiany po kredytowaniu zakupu auta. Możliwe jest jednak wprowadzenie takiej adnotacji sądownie również w przypadku, w którym właściciel podlega egzekucji zadłużenia. Zastaw rejestrowy na pojeździe oznacza mniej więcej tyle, że bez zgody właściciela bank lub inny wierzyciel może sprzedać pojazd w celu zaspokojenia długów zaciągniętych przez pierwotnego właściciela auta.

Gdzie pojawia się zastaw rejestrowy na pojeździe?

Adnotacja o istnieniu zastawu rejestrowego na pojeździe pojawia się przede wszystkim w dwóch miejscach. Pierwszym jest rejestr zastawów. Drugim dowód rejestracyjny pojazdu. Z adnotacją o istnieniu zastawu w dowodzie rejestracyjnym możliwa jest sprzedaż pojazdu - nowy właściciel nie będzie go mógł jednak przerejestrować. Warto zatem dokładnie przejrzeć dokumenty auta przed jego zakupem!

Jak wykreślić zastaw rejestrowy na pojeździe?

Zastaw rejestrowy na pojeździe zostanie wykreślony tylko wtedy, gdy zobowiązanie wobec osób trzecich ustanie. Po spłaceniu zadłużenia czy kredytu kierowca będzie mógł wykreślić adnotację z dokumentów auta. Jak to zrobić? Wystarczy pojawić się w wydziale komunikacji należnym miejscu rejestracji auta. Adnotacja jest załatwiana od ręki i bezpłatnie.

Dokumenty konieczne do załatwienia zastawu rejestrowego na pojeździe:

  • dowód rejestracyjny,
  • aktualny lub pełny odpis z rejestru zastawów lub zaświadczenie wydane przez centralną informację o zastawach rejestrowych wskazujące, że dany podmiot jako zastawca określonego przedmiotu jest wpisany do rejestru zastawów pod daną pozycją rejestru zastawów,
  • odpis prawomocnego postanowienia  sądu, prowadzącego  rejestr zastawów, o wykreśleniu zastawu rejestrowego na pojeździe z rejestru zastawów lub pisemną informację o wykreśleniu zastawu rejestrowego pod danym numerem pozycji rejestru zastawów wraz z podaniem daty wykreślenia  oraz nazwy sądu, który wydał postanowienie o wykreśleniu tego zastawu.

Moto
Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany
10 maja 2024

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

pokaż więcej
Proszę czekać...