Przepisy drogowe w Luksemburgu

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni.
Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Podstawowe przepisy

Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jedynym ograniczeniem wjazdowym może być aktualny zakaz sądowy.

Przepisy drogowe

W Wielkim Księstwie Luksemburga nie jest obligatoryjne legitymowanie się międzynarodowym prawem jazdy, krajowy dokument ( starego i nowego wzoru ) jest całkowicie respektowany. Nie można jedynie posiadać dwóch dokumentów wydanych w różnych krajach. Unijne prawo jazdy można otrzymać bez powtórnej konieczności zdawania egzaminu. Jest to możliwe w przypadku zagubienia dokumentu, utraty jego ważności lub w sytuacji, w której jesteśmy obywatelami polskimi, mieszkającymi w jednym z krajów UE.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie prędkości jest do 100 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym – 70 km/h. Obszar zabudowany – 50 km/h a autostrady – 130 km/h.

W Luksemburgu obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach – 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 100 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarach zabudowanych – 50 km/godz.. Prawo w Luksemburgu egzekwuje jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych do swojego rozmiaru fotelikach. Obowiązkową częścią wyposażenia jest kamizelka odblaskowa. Podobnie jak w większości krajów UE zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Prawo bardzo surowo jest przestrzegane. Wysokość mandatów oscyluje pomiędzy 50 a 300 Euro. Jeżeli bardzo radykalnie przekroczymy dopuszczalną prędkość, policja ma prawo zabrać nam prawo jazdy. Dużą wagę przywiązuje się do dokumentów – brak jednego z nich skutkuje wysokimi karami. Podobnie jak w Polsce, w Luksemburgu przestrzega się zasady pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Atrakcje

Prawdziwą perłą kraju jest stolica Luksemburg, która jest jednocześnie stolicą kulturalną, gospodarczą i turystyczną. Warto zobaczyć w niej Pałac Książęcy z XVI wieku oraz Katedrę Notre Dame z barokowymi organami. W jej krypcie znajduje się duża atrakcja turystyczna a mianowicie nagrobek króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego. Inne zabytki Luksemburga to kościół św. Marcina oraz najstarsza wieża Bramy św. Michała. Będąc w Luksemburgu nie można ominąć również Cytadeli Św. Ducha, pochodzącej z XVII wieku.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...