Wyjazd na ferie zimowe samochodem. O czym pamiętać?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Wyjazd na ferie zimowe samochodem / Wyjazd na ferie zimowe samochodem. O czym pamiętać? / Marek Pilaczyński / GDDKiA

Wyjazd na ferie zimowe samochodem. To hasło, które już jest w Polsce aktualne i będzie aktualne jeszcze przez kilka tygodni. Oto zestaw wskazówek.

rozwiń >

Wyjazd na ferie zimowe samochodem. Pięć najważniejszych zasad

Ferie za pasem? To bez wątpienia powód do radości. Warto jednak zadbać o to, aby wyjazdu nie przerwała jakaś przykra niespodzianka. Niespodzianka, która może wiązać się ze stanem samochodu. O czym pamiętać przygotowując się do wyjazdu na ferie zimowe samochodem? Lista najważniejszych punktów składa się z kilku pozycji.

Po pierwsze opony. Zimowe opony oczywiście!

Wyjazd na ferie zimowe, jak sama nazwa wskazuje, może odbywać się w trudnych warunkach pogodowych. Śnieg, mróz, zawieje czy marznące opady deszczu. To sytuacja drogowa, w której opony letnie bez wątpienia nie mają szans! Kierowcy zawsze powinni o tym pamiętać. Podczas wyjazdu na ferie zimowe podstawą jest montaż ogumienia zimowego, ewentualnie wielosezonowego. W przypadku wyjazdów zagranicznych czasami warunek ten urasta wręcz do miana wymogu. Bo w niektórych krajach funkcjonuje prawnie zapisany obowiązek wymiany opon na zimowe.

Sam fakt montażu opon zimowych nie wystarczy. Kierowca powinien mieć pewność, że znajdują się one w dobrym stanie. Liczy się:

  • bieżnik o wysokości co najmniej 3, 4 mm. Ustawowe 1,6 mm spokojnie można włożyć między bajki. Opona z takim bieżnikiem jest już prawie łysa i nie trzyma się drogi nawet przy lekkiej mżawce.
  • występowanie pęknięć (nawet drobnych), uszkodzeń mechanicznych lub guzów. To oznacza osłabioną konstrukcję ogumienia. Skutek? Po najechaniu na przeszkodę może dojść do wystrzału opony.
  • sprawdzenie ciśnienia powietrza w kołach przed samym wyjazdem. Prawidłowe gwarantuje przewidywalne zachowanie się pojazdu, poprawia trakcję i warunkuje wysokość zapotrzebowania na paliwo.
  • sprawdzenie koła zapasowego – czy jest, czy nie jest napompowane, czy nie widać na nim śladów uszkodzeń.

Wyjazd na ferie zimowe samochodem

Wyjazd na ferie zimowe samochodem. O czym pamiętać?

GDDKiA

Po drugie pomyśl o przydatnych akcesoriach

Gdy zapomnicie zabrać czegoś do auta jadąc do pracy, fakt ten nie generuje dużego problemu. Zawsze możecie się wrócić do domu. Stracicie tylko kilka minut. W przypadku wyjazdu na ferie samochodem możliwości takiej może nie być. Dlatego warto stworzyć listę przydatnych gadżetów. W takim przypadku łatwiej będzie wam o wszystkich pamiętać i wszystkie zabrać. Co się może przydać? Oczywiście skrobaczka i szczotka. Konieczne mogą być jednak również łańcuchy przeciwśniegowe, zestaw podstawowych narzędzi, dobrze wyposażona apteczka, gaśnica z ważną homologacją, linka holownicza czy komplet zamiennych żarówek.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź również termin obowiązywania polisy OC i przeglądu technicznego. Poza tym pomyśl o wykupieniu krótkookresowego assistance. Tak na wszelki wypadek... Tygodniowe lub dwutygodniowe ubezpieczenie nie powinno być droższe niż kilkadziesiąt złotych.

Po trzecie pamiętaj o stanie technicznym

Na tablicy zegarów świeci się kontrolka, ewentualnie w czasie jazdy pojawiają się dziwne dźwięki? Każdą z tych usterek powinieneś zdiagnozować i usunąć przed wyjazdem na ferie zimowe samochodem. Tylko w takim przypadku będziesz miał pewność, że twoje auto dowiezie pasażerów bezpiecznie i bezproblemowo na miejsce wypoczynku. Profilaktycznie warto sprawdzić np. akumulator, ewentualnie układ hamulcowy czy zawieszenie.

Wyjazd na ferie zimowe samochodem

Wyjazd na ferie zimowe samochodem. O czym pamiętać?

GDDKiA

Po czwarte pakuj się z umiarem. Każdy kg to... wyższe spalanie!

Jadąc z rodziną na ferie zimowe, z pewnością będziecie potrzebować całej masy rzeczy. To jednak nie oznacza, że możecie całkowicie bezkarnie znosić do samochodu kolejne walizki. Niestety nie. Na przeszkodzie stanie wam bowiem dopuszczalna masa bagażu. Ta jest wpisana do dowodu rejestracyjnego i wraz z autem oraz masą pasażerów tworzy DMC. Poza tym każdy zapakowany do auta kilogram obciąża jego silnik i winduje spalanie. Pamiętajcie o tym!

Na wyjazd na ferie zimowe samochodem bierzmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy. To klucz do sukcesu! Ale nie tylko to. Należy pamiętać o zabezpieczeni bagażu przed przemieszczaniem się i o sztuce pakowania. Unieruchomienie ładunku oznacza bezpieczeństwo pasażerów nie tylko w czasie wypadku, ale często nawet ostrzejszego hamowania. Jeżeli chodzi o układanie w bagażniku, na dno kufra najlepiej wkładać najcięższe przedmioty i dodatkowo takie, które w czasie podróżowania potrzebne nie będą.

Ważne

Unieruchomienie jest ważne nie tylko w przypadku walizek. Wiecie o tym, że przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg? Dane przywołane przez GDDKiA mocno przemawiają do wyobraźni.

Wyjazd na ferie zimowe samochodem

Wyjazd na ferie zimowe samochodem. O czym pamiętać?

GDDKiA

Po piąte odśnież auto. Nie licz na to, że śnieg sam spadnie

Zdarza się, że kierowcy jadące w dłuższe trasy, nie odśnieżają samochodu przed wyjazdem, bo przecież biały puch sam spadnie. Wystarczy tylko wyjechać z miasta. Tak, to prawda. Sam spadnie i sam oślepi kierujących jadących za wami. To oznacza poważnie zagrożenia dla bezpieczeństwa. Zresztą nie tylko to. Bo zagrożeniem jest też sytuacja, w której ruszacie z miejsca autem z nieodśnieżonymi szybami, światłami czy lusterkami. Mało widzicie i możecie spowodować kolizję.

Ważne

Jazda nieodśnieżonym samochodem może oznaczać od 20 do 3000 zł mandatu. Taką podstawę prawną daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.

Pamiętajcie też o tym, że gdy w trasie natkniecie się np. na pługopiaskarkę i są trudne warunki drogowe, nie utrudniajcie jej ruchu i przepuśćcie ją. To ułatwi pracę pracownikowi drogowemu, a wam zagwarantuje możliwość jazdy po odśnieżonej drodze. Pamiętajcie o tym zawsze. Bo to nie tylko kwestia przepisów, ale i w dużej mierze kultury jazdy.

Moto
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?
17 maja 2024

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?
16 maja 2024

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?
16 maja 2024

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać
15 maja 2024

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych
15 maja 2024

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne
14 maja 2024

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?
14 maja 2024

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę
13 maja 2024

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów
13 maja 2024

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji
12 maja 2024

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

pokaż więcej
Proszę czekać...