Volkswagen zbuduje 36 tysięcy punktów ładowania!

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Volkswagen zbuduje 36 tysięcy punktów ładowania! / Materiały prasowe Volkswagen
Niemcy stawiają na elektryfikację. Volkswagen chce budować punkty ładowania. W planie jest aż 36 tysięcy ładowarek kosztem 250 milionów euro, w tym też na terenie Polski.

Co jest potrzebne do popularyzacji samochodów elektrycznych? Nie tylko obniżenie ich ceny, ale także zbudowanie gęstej sieci punktów ładujących. I tym zadaniem już niedługo zajmie się Volkswagen. Marka do roku 2025 będzie intensywnie stawiać kolejne ładowarki. Plan zakłada stworzenie aż 36 tysięcy punktów, z czego 11 tysięcy powinno funkcjonować pod niemieckim logo. Co z resztą? Resztę przejmie prawdopodobnie należąca do Grupy Volkswagena firma Elli - Electric Life, zarządzająca serwisem We Charge skierowanym do właścicieli elektryków.

Infrastruktura staje się decydującym czynnikiem popularyzacji samochodów elektrycznych. Ładowanie auta musi być równie łatwe i oczywiste, jak ładowanie smartfona. Dlatego przede wszystkim potrzebujemy znacznie większej liczby ogólnodostępnych stacji oraz prostych zasad dotyczących montażu prywatnych wallboksów. - powiedział Thomas Ulbrich, członek Zarządu ds. Samochodów Elektrycznych marki Volkswagen.

10 miesięcy i 350 punktów - plan dla Polski

Plan Volkswagena brzmi imponująco. Tak, jest rozciągnięty w czasie. Mimo wszystko 36 tysięcy punktów ładujących w Europie to duża ilość. Szczególnie że koszt budowy tak szerokiej infrastruktury wcale nie będzie niski. Niemcy przeznaczyli bowiem na ten cel 250 milionów euro. Czy Polska jest ujęta w nowej mapie działania? Jak najbardziej. Tylko w ciągu 10 najbliższych miesięcy Grupa Volkswagena chce postawić nad Wisłą 350 publicznych ładowarek.

Budowa punktów ładujących nie wyczerpuje wszystkich działań jakie planuje Volkswagen. Niemcy chcą popularyzować napęd elektryczny w jeszcze jeden sposób. Już w roku 2020 firma Elli zaprezentuje nowy produkt - taniego wallboksa, którego każdy kierowca będzie mógł zamontować w domu czy pod biurem. Domowe stacje zdaniem Volkswagena odegrają kluczową rolę w popularyzacji elektromobilności. Według szacunków firmy aż 70 proc. ładowań e-pojazdów będzie się odbywać we własnym garażu lub właśnie w miejscu pracy.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...