Przez bezalkoholowe stacje podrożeje paliwo

Być może niedługo nie kupimy piwa na stacjach benzynowych. Fot. Archiwum
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, senatorowie chcą zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży i reklam alkoholu. Projekt nowelizacji ustawy zakłada między innymi zakaz sprzedaży produktów alkoholowych na stacjach benzynowych. Analitycy branży paliwowej przewidują  podwyżki cen paliwa.

Grupa senatorów z PO, PiS i PSL zaproponowała projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który jest już po pierwszym czytaniu. Planowane ograniczenia w sprzedaży alkoholu sprawiłyby, że nie kupimy piwa ani na stacji benzynowej ani przed meczem na stadionie, ani nawet na plaży.

Nowe przepisy zakładają również zakaz reklamy piwa za pośrednictwem stron internetowych adresowanych do małoletnich, portali społecznościowych i komunikatorów elektronicznych oraz w telewizji przed godziną 23. Oznaczałoby to powrót do regulacji sprzed 2003 roku, przy czym za reklamę zostałyby uznane nawet informacje o sponsorowaniu imprez. Reklamy piwa zniknęłyby również ze słupów i tablic reklamowych, gdzie dziś mogą się znajdować, o ile 20% powierzchni zajmuje informacja dotycząca szkodliwości spożywania alkoholu lub zakazu jego sprzedaży nieletnim.

Zobacz też: Pomyłka przy tankowaniu

Propozycja nowelizacji ma poparcie Rzecznika Praw Dziecka i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów alkoholowych. Protestują oczywiście kompanie piwowarskie, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, czy Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich. Projekt jest krytykowany jako niesprawiedliwy i nierealny. Pracownicy branży alkoholowej i piwowarskiej zwracają uwagę na to, że nikt nie ogranicza promocji innych, również niebezpiecznych produktów - np. samochodów, których reklamy często mogą skłaniać młodych do brawury.

Przepisy mogą być trudne do egzekwowania, biorąc pod uwagę fakt, że dziś budki z piwem stoją na plaży nad Bałtykiem co parę metrów. Jeśli natomiast chodzi o reklamę w Internecie, problemów może nastręczyć kryterium decydujące o tym, które strony internetowe skierowane są do dzieci i młodzieży.

Wątpliwości ma nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Surowe przepisy mogą oznaczać szereg trudności, na przykład w związku z punktami gastronomicznymi, które powstaną na stadionach przy okazji Euro 2012. Utrudnione mogą zostać również transmisje meczy przed 23, ponieważ jednym ze sponsorów mistrzostw jest browar. 

Zobacz też: Czym grozi woda w paliwie?

„Parkiet” informuje, że całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych może spowodować podwyżkę cen paliw nawet o 10 groszy na litrze.
Podwyżka ta ma wynikać z tego, że sprzedaż pozapaliwowa ma ogromne znaczenie dla zysków firm paliwowych. Np. w strategii Orlenu do roku 2013 zapisano, że sprzedaż produktów innych niż paliwo docelowo ma stanowić 24 proc. przychodów stacji benzynowych. Jak dowiedział się „Parkiet”, koncern z Płocka osiągnął ten cel już w 2010 roku.

W 2009 roku zysk operacyjny segmentu detalicznego w Orlenie wzrósł, w stosunku do wyniku z 2008 r., o 234 mln zł, a sprzedaż innych towarów niż paliwa stanowiła 15 proc. tego wzrostu. W zeszłym roku sprzedaż pozapaliwowa odpowiadała za blisko 30 proc. rocznego wzrostu zysków segmentu detalicznego.

Zdecydowana większość tego typu przychodów stacji pochodzi ze sprzedaży trzech rodzajów artykułów: alkoholi, papierosów i prezerwatyw. Koncerny nie zdradzają szczegółów, ale przedstawiciele branży mówią anonimowo, że na handlu tzw. wyrobami akcyzowymi (alkohol i papierosy) stacje wypracowują 40 proc. marży.

Analitycy branży paliwowej twierdzą, że sprzedawcy paliwa na zmianę w przepisach zareagują podwyżką cen paliw nawet o kilka groszy. 

Źródła:

gazetaprawna.pl

parkiet.com

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...