Nowa Skoda Fabia - rynkowy przebój już bez silników wysokoprężnych

Sebastian Tomaszewski
rozwiń więcej
Nowa Skoda Fabia - rynkowy przebój już bez silników wysokoprężnych / fot. Skoda / Skoda
Skoda zaprezentowała poprawioną wersję swojego bestsellera. W nowej Fabii pojawią się m.in. światła LED oraz nowe systemy bezpieczeństwa.

Skoda

Skoda

Skoda Fabia jest uwielbiana przez Polaków. W ub.r. Fabia była liderem sprzedaży na rynku aut osobowych w Polsce, wyprzedzając nawet większą Octavię. Wszystkie generacje tego modelu dobrze się sprzedawały, a łącznie przez 19 lat produkcji sprzedano na świecie ponad 4 miliony egzemplarzy.

Czescy projektanci wyszli z założenia, że lepiej nie zmieniać dobrego przepisu. Z przodu zmodyfikowano atrapę chłodnicy i pas przedni, przednie i tylne światła mogą być wykonane w technologii LED, a także pojawiły się nowe wzory felg (nawet 18 cali). We wnętrzu znajdziemy dwukolorowe wykończenie tapicerki, delikatnie zmienił się wygląd deski rozdzielczej, ekran w konsoli centralnej jest teraz większy (6,5 cala). Skoda chce, by ich odświeżony miejski model mógł skutecznie konkurować z silną konkurencją. W odmłodzonej Fabii debiutują systemy bezpieczeństwa znane z flagowego modelu tego producenta, takie jak np. system ułatwiający wyjazd z miejsca parkingowego (Rear Traffic Alert) czy monitorowanie martwego pola w lusterkach (Blind Spot Detection).

Oferta silnikowa nowej Fabii będzie ograniczać się na początku do trzycylindrowych, litrowych jednostek benzynowych. Motory wolnossące (MPI) generują 60 lub 75 KM albo a turbodoładowane z bezpośrednim wtryskiem (TSI) 95 lub 110 KM. Najmocniejszą odmianę silnikową można zamówić z 7-biegową skrzynią DSG. Co ważne, w ofercie zabraknie dobrze znanego silnika wysokoprężnego 1.4 TDI. Skoda tłumaczy tę decyzję słabnącym zainteresowaniem silnikiem diesla (zmiana preferencji klientów na silniki benzynowe) w tym modelu oraz niskim spalaniem 1.0 TSI (średnio: 4,4l 100 km). Diesle maja być montowane od klasy kompaktowej w górę.

Publiczna premiera nowej Skody Fabii odbędzie się podczas marcowych targów motoryzacyjnych w Genewie. Auto trafi do salonów w połowie 2018 roku.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...