KIA i jej propozycje w Genewie

Daniel Kowieski
rozwiń więcej
KIA Cee`d z przodu
Na tegorocznych targach w Genewie KIA zaprezentowała drugą generację modelu Cee`d, elektryczny koncept o nazwie Rey EV i wyczynową wersję Soula nazwaną Track`er.

KIA Cee`d to pięciodrzwiowy hatchback produkowany od 2006 roku. Jest to model przełomowy, dzięki któremu marka zaistniała na rynku europejskim i weszła do segmentu C. Druga generacja tego auta, dzięki nowoczesnym technologiom, wysokiej jakości i śmiałej stylizacji może powtórzyć sukces poprzednika. Auto zaprojektowane i produkowane w Europie jest bardziej zaawansowane i oszczędniejsze, co może mieć wpływ na umocnienie się pozycji rynkowej Kii.

Zobacz też: Kia Rio: jaką wybrać? Poradnik kupującego

Nowy Cee`d jest dłuższy i niższy niż jego poprzednik, a karoseria została zaprojektowana w nowoczesnym tunelu aerodynamicznym. Z kolei wnętrze, przez zastosowanie dobrych jakościowo materiałów i wielu nowinek technicznych, nie odbiega od stylizacji karoserii i może konkurować z najgroźniejszymi rywalami.

Podczas tworzenia nowego modelu, firma położyła nacisk na zmniejszenie emisji spalin i mniejsze spalanie. Zaawansowane jednostki napędowe mają pozwolić na oszczędność paliwa w wysokości 4% w porównaniu do poprzednich silników. W przypadku 128 – konnego diesla z pakietem EcoDynamics zużycie oleju napędowego ma spaść do 3,7l/100 km a poziom emisji CO2 do zaledwie 97 g/km.

Zobacz też: Nowości Volkswagena na 2012 rok

Do wyboru będą 4 silniki o mocach od 90 KM do 135 KM - dwa benzynowe i dwa diesle. Najmocniejszy w gamie Cee`da jest silnik 1,6 GDI (135KM) z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Razem z nim może pracować nowa, dwusprzęgłowa, sześciostopniowa skrzynia DCT.. Działa płynniej i zużywa mniej paliwa niż poprzednia przekładnia automatyczna. Oprócz skrzyni automatycznej dostępna będzie także skrzynia manualna z 6 przełożeniami.

Na targach można zobaczyć też model pokazany pierwszy raz w grudniu 2011 roku – Rey EV – pojazd elektryczny mierzący 3,6 metra długości o mocy 50 kW (wytwarzanej z polimerowych akumulatorów litowo-jonowych) i zasięgu 139 km (szybkie ładowanie trwa 25 min.). Skonstruowany został na rynek koreański jako pokaz możliwości marki KIA i udowodnienia w Europie, że firma jest w stanie produkować auta całkowicie elektryczne.

Zobacz też: Nowości z Autosalonu Frankfurt 2012

Trzecią nowością jest koncepcyjny Track`er – śmiały projekt bazujący na modelu Soul, mający na celu zainteresowanie potencjalnych klientów koncepcyjnymi samochodami sportowymi koncernu. W wersji Europejskiej w samochodzie zmieniono silnik. Z 2 – litrowej jednostki o mocy 253 KM na 1,6 – litrową, turbodoładowaną legitymującą się 215 końmi. Aby charakterystyka prowadzenia była typowo sportowa, hamulce zostały wzmocnione, zawieszenie utwardzone i obniżone a przenoszeniem napędu zajmuje się elektrycznie sterowany napęd 4x4.

Źródło: KIA Motors Polska

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...