REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec bezkarności na drogach osiedlowych

Kierowcy zostaną ukarani za wykroczenia na drogach osiedlowych fot. DomDevelopment
Kierowcy zostaną ukarani za wykroczenia na drogach osiedlowych fot. DomDevelopment

REKLAMA

REKLAMA

Od 14 maja 2011 będziemy karani za zachowania niezgodne z prawem również na drogach osiedlowych.

Dotychczasowe przepisy pozwalały na karanie kierowców popełniających wykroczenia tylko na drogach publicznych i w strefach zamieszkania. Rozporządzenie, które wejdzie w życie 14 maja, będzie pozwalało na nakładaniemandatów na piratów drogowych również na osiedlowych drogach wewnętrznych. W nowo powstałychoznakowanych strefach ruchu policjant będzie mógł karać mandatem również za stłuczki.Nie będą już bagatelizowane i traktowane jak uszkodzenie własności.

REKLAMA

Możliwość ustanawiania stref ruchu w tego typu miejscach istniejeod momentu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, czyli od 4września 2010.

Zobacz też: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu  

REKLAMA

Niestety do niedawna problem stanowił brak wzorów znaków, któresygnalizowałyby wjazd do strefy ruchu i wyjazd z niej. Jednak został on już rozwiązany,ponieważ pod koniec kwietnia zostały jasno określone wygląd znaku i zasady jegoumieszczania.

Kierowcy wjeżdżający na teren, na którym obowiązuje kodeksdrogowy, mijać będą białą tablicę z napisem „Strefa ruchu”, namalowanym samochodemi oznaczeniem D-52. Natomiast oznaczenie wyjazdu z  takiego terenu sygnalizować będzie taki samznak, ale podpisany D-53 i z czerwonym przekreśleniem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:  Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów 

Odpowiedzialny za tworzenie nowych stref ruchu zgodnie z obowiązującymiprzepisami oraz ponoszenie wszystkich kosztów z tym związanych będziewłaściciel lub osoba zarządzająca terenem. Za niewłaściwe oznakowanie terenu grozikara grzywny do 5 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA