Renault Kangoo czy Fiat Doblo?

Michał Łuczyński
rozwiń więcej
fot. Renault
Samochody osobowo-dostawcze to europejska odmiana, amerykańskiej koncepcji pick-up. Auta tej klasy nie mają być piękne, ale praktyczne. Jak w tej roli spełniają się Fiat Doblo i Renault Kangoo?

Kangoo pojawiło się na rynku w 1998 roku i z miejsca zdobyło uznanie drobnych przedsiębiorców. Kombivany oferują wnętrze zbliżone wykonaniem do jakości znanej z samochodów osobowych, a do tego dużą i ustawną przestrzeń ładunkową. Zabawa z bagażnikiem zaczyna się od 650 litrów, jednak kanapy można złożyć i w rezultacie otrzymujemy powierzchnię prostokąta o wymiarach 160 na 120 cm. Tutaj mała uwaga: Renault zdecydowało się na zawieszenie z wahaczami wzdłużnymi i skrętnymi drążkami. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy niewielkim załadunku, niestety przy maksymalnym obciążeniu zawieszenie może dobijać na nierównościach. Sposobem na wybrnięcie z tego problemu jest zakup przedłużonej i wzmocnionej wersji Maxi, przystosowanej do przewozu cięższych ładunków.

Zobacz również: Opinie kierowców o Renault Kangoo

Początkowo Renault oferowało silniki benzynowe 1.2 (68 KM) i 1.4 (75 KM) oraz diesla 1.9 w dwóch wariantach mocy: 55 i 65 KM. W 2002 pojawił się nowy diesel, który jest chyba jedną najpopularniejszych opcji w wielu modelach Renault. Chodzi oczywiście o jednostkę 1.5 dCi (65 i 85 KM).

Polacy zadowoleni z Kangoo

Ciekawie przedstawia się kwestia niezawodności modelu Kangoo. Ogólne niskie oceny Europejczyków, kontrastują z zadowoleniem polskich klientów. Czyżby Polacy byli mało wymagający? Niezależnie od preferencji przy zakupie warto zwrócić uwagę na stan zawieszenie (pękające drążki tylne), korozję wnętrza i układu wydechowego, a także usterki elektryczne. Właściciele zwracają też u wagę na awaryjność pilota centralnego zamka.

Fiat Doblo to konstrukcja bardzo popularna, zarówno ze względu na zastosowane rozwiązania, jak i cenę. Koncepcja całej konstrukcji jest podobna do Kangoo, podobne są też materiały we wnętrzu i poziom wyposażenia. Istnieje za to różnica w konstrukcji tylnego zawieszenia. Fiat zdecydował się na sztywną belkę i resory piórowe. Rozwiązanie archaiczne, ale sprawdzające się w samochodzie dostawczym, którego bagażnik ma wstępną pojemność 750 litrów, z możliwością powiększenia jej do 3000 litrów.

Zobacz również: Opinie kierowców o Fiacie Doblo

Pod maskę Doblo trafiała pełna gama jednostek benzynowych i diesli. Silniki 1,2 i 1,4 wykonano w technice 8-zaworowej i nie grzeszyły one osiągami, chociaż paliły nawet 10litrów na 100 km. Silnik 1,6 16V palił o litr więcej, ale oferował już 103KM. Diesle o pojemności 1.9 litra występowały w 4 wariantach mocy i w dwóch wersjach technologicznych: JTD i Multijet. Najsłabszy w gamie był silnik Diesla 1,9D o mocy zaledwie 63 KM.

Fiat bardziej niezawodny?

Doblo jest nieco bardziej niezawodne niż Kangoo. Użytkownicy zwracają uwagę na liczne usterki elektryczne, a także częste awarie systemu wentylacji i ogrzewania. Problemem może też być niska jakość usług w serwisach Fiata. W rezultacie na rynku mogą się pojawiać egzemplarze, które będą wymagały usunięcia kilku problemów zaraz po zakupie.

Średnia cena Doblo to około 15 tysięcy złotych. Młodsze egzemplarze pierwszej serii z bogatym wyposażeniem, mogą jednak kosztować nawet 22 tysiące. Pierwsza generacja Kangoo jest samochodem nieco starszym niż Doblo, tak więc ceny egzemplarzy używanych są nieco niższe – o około 2 tysiące złotych. Z kolei najmłodsze „kangury” z 2002 wyceniane są na około 19 tysięcy.

Renault Kangoo to samochód, który można traktować jako pojazd dostawczo-użytkowy. Jednak wiele osób decyduje się na zakup w pełni przeszklonej wersji, nadając autu rolę rodzinnego autobusu. Konstrukcja zawieszenia Doblo jest nieco bardziej toporna. Samochód ten o wiele lepiej nadaje się na wożenie towaru niż rodziny na wakacje. W obydwu przypadkach, liczne odmiany i konfiguracje w jakich sprzedawano Doblo i Kangoo pozwalają na idealne dostosowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...