Porsche Macan 2016 - nowy silnik turbo

Porsche Macan 2016 - nowy silnik turbo / porsche
W połowie 2016 r. Porsche wprowadzi do oferty bazowy, turbodoładowany silnik benzynowy przeznaczony do modelu Macan. Ponadto większy SUV - Cayenne otrzyma najnowszą generację systemu multimedialnego Porsche Communication Management.

Porsche poszerza ofertę swojego kompaktowego SUV-a o nowy, bazowy model Macan. Jego 4-cylindrowy silnik turbo został dobrany specjalnie do potrzeb tego pojazdu – sportowego samochodu w segmencie SUV-ów. Ponadto, Porsche Cayenne otrzyma najnowszą generację systemu multimedialnego Porsche Communication Management (PCM).

2-litrowa, turbodoładowana jednostka pod maską modelu Macan osiąga moc 185 kW (252 KM) w zakresie od 5000 do 6800 obr./min i, tak jak pozostałe dostępne silniki, standardowo współpracuje z 7-stopniową przekładnią dwusprzęgłową PDK. W rezultacie Macan przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 6,7 s, a z opcjonalnym pakietem Sport Chrono czas ten zostaje skrócony do 6,5 s. Prędkość maksymalna wynosi 229 km/h. Równie wydajny Macan okazuje się pod względem zapotrzebowania na benzynę: zależnie od rozmiaru zamontowanych felg i opon jego średnie zużycie paliwa waha się od 7,2 do 7,4 l/100 km (cykl NEDC).

Porsche Macan 2016 - nowy silnik turbo

porsche

porsche

Zobacz też: Porsche 911 w specjalnej wersji R - dla najbardziej wymagających

Porsche Macan 2016 - nowy silnik turbo

Rzędowa, 4-cylindrowa jednostka została zaprojektowana pod kątem sportowych osiągów i wydajności – korzysta z bezpośredniego wtrysku benzyny, układu zmiennych faz rozrządu oraz chłodnicy powietrza doładowującego. Ciśnienie doładowania sięga 2 barów. System VarioCam Plus bezstopniowo reguluje położenie wałków po stronie ssącej i wydechowej, kontroluje też wznios zaworów wydechowych. Wysoki maksymalny moment obrotowy – 370 Nm, dostępny w przedziale 1600-4500 obr./min, pozwala na przykład na szybkie przeprowadzanie manewrów wyprzedzania.

Co charakterystyczne dla wszystkich modeli Porsche, nowy Macan potrafi zamienić moc silnika w wyjątkowo dynamiczne właściwości jezdne. Umożliwia to standardowy, aktywny napęd na wszystkie koła Porsche Traction Management (PTM) w połączeniu ze sportowo zestrojonym zawieszeniem i precyzyjnym układem kierowniczym. Jako opcja dostępne jest zawieszenie pneumatyczne z kontrolą prześwitu oraz adaptacyjnymi amortyzatorami PASM.

Zobacz też: Porsche 911 Turbo i 911 Turbo S modele na 2016 r.

Wizualnie nowy, bazowy model różni się od pozostałych „braci” jedynie detalami. Z zewnątrz wyróżniają go czarne obramowania bocznych szyb, ukryte za 18-calowymi obręczami zaciski hamulcowe w tym samym kolorze oraz dwie pojedyncze końcówki układu wydechowego ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Wiele standardowych elementów odpowiada tym w modelu S – przykładowo, Macan jest wyposażony w komfortowe fotele z 8-kierunkową regulacją po stronie kierowcy, środkowe panele siedzeń z alcantary, najnowszą generację systemu multimedialnego Porsche Communication Management (PCM), system kontroli pasa ruchu oraz elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika.

Porsche Cayenne 2016 - nowy system Porsche Communication Management

Sercem nowego systemu Porsche Communication Management (PCM), który trafi do standardowego wyposażenia wszystkich modeli Cayenne, jest 7-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Przeprojektowany interfejs użytkownika pozwala na intuicyjną obsługę poszczególnych elementów i nawiązuje do rozwiązań znanych ze smartfonów. Gdy czujnik wykryje zbliżenie dłoni do ekranu na wyświetlaczu pokaże się zawartość odpowiedniego menu. Kierowca może sterować funkcjami systemu za pomocą złożonych gestów. Bluetooth oraz gniazda USB i SD umożliwiają integrację smartfona i korzystanie z nośników pamięci. Nowością jest opcja połączenia iPhone'a z PCM w celu korzystania z Apple CarPlay®.

Standardowe wyposażenie Cayenne obejmuje nową nawigację z imponującymi mapami o wysokiej rozdzielczości oraz – po raz pierwszy – widokiem 3D w wybranych regionach. Funkcjami nawigacji można sterować również za pomocą komend głosowych. Opcjonalny moduł Connect Plus dodatkowo oferuje dynamiczne nawigowanie w oparciu o informacje drogowe pozyskiwane w czasie rzeczywistym. W celu precyzyjnej wizualizacji miejsc po drodze oraz obszarów zurbanizowanych można wykorzystać usługi internetowe – Google Street View® i Google Earth®. Wykorzystanie PCM jako hotspotu wi-fi i jeszcze szersza integracja ze smartfonami spełniają wszelkie wymagania w zakresie łączności. Kolejna nowość to aplikacja Porsche Connect, umożliwiająca na przykład przenoszenie celów ze smartfona bezpośrednio do nawigacji systemu PCM. W skład modułu Connect Plus wchodzi także znana już aplikacja Porsche Car Connect. Pozwala ona zdalnie, za pomocą smartfona sterować wybranymi funkcjami pojazdu i zapewnia dostęp do danych takich jak poziom paliwa w zbiorniku.

Zobacz też: Ile kosztuje nowe Porsche 718 Boxster w Polsce?

Wszystkie linie modelowe Porsche teraz z pełną łącznością

Nowa generacja systemu PCM po raz pierwszy została wprowadzona w odnowionej „911” (991 II) i należy do standardowego wyposażenia wszystkich odświeżonych modeli 911. Poza wariantem Carrera dysponują nią warianty Targa oraz topowe 911 Turbo. Najnowsze multimedia standardowo otrzymuje też nowy rocznik modelowy Porsche Macan. Z systemu skorzysta również seria modelowa 718. Zależnie od modelu, w bazowej lub rozbudowanej wersji występuje on jako element wyposażenia standardowego lub opcjonalnego.
Rynkowy debiut bazowego modelu Porsche Macan nastąpi w czerwcu 2016 roku.

Źródło: Porsche

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...