Zakup używanego auta - wymagane dokumenty

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
rozwiń więcej
Kluczyk, dokumenty Fot. Fotolia
Aby zarejestrować samochód niezbędne są odpowiednie dokumenty. Bez nich użytkowanie auta może okazać się niemożliwe. Jakie dokumenty samochodu są potrzebne do rejestracji w Polsce?

Używane auto - wymagane do rejestracji dokumenty

Kupno samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, ponieważ nie do końca wiemy na jaki egzemplarz trafimy. Dochodzi do tego kwestia wypełnienia wszystkich formalności. Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać podczas zakupu samochodu używanego?

Przy zakupie samochodu używanego powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zostania oszukanym, ponieważ taka transakcja wiąże się często z dużymi sumami pieniędzy. Kluczem do tego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów.

Zobacz też: Przebieg auta a jego cena: sprowadzane samochody

Umowa kupna sprzedaży jest najważniejszym dokumentem dla kupującego samochód, ponieważ jest dowodem nabycia własności samochodu. Powinny zawierać się w niej zapisy nie tylko identyfikujące pojazd (marka i model), ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg oraz inne cechy szczególne. Może mieć to wpływ na późniejsze uprawnienia kupującego w razie wykrycia ukrytych wad bądź podejrzenia o to, że samochód był kradziony. Zaletą takich zapisów jest również fakt, że pojazd przejdzie na kupującego wraz z zawarciem umowy. W przypadku braku tych wpisów, samochód przechodzi na kupującego dopiero w momencie fizycznego wydania auta.

Jakie dokumenty auta powinien przekazać nam jego sprzedawca?

Ponadto od sprzedającego powinniśmy otrzymać:

- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd jest zarejestrowany

- dowód zawarcia polisy OC pojazdu

- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

- kartę pojazdu, jeżeli taka była wydana ( każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku posiada taką kartę)

Sprowadzane auto - dokumenty

Co więcej, kiedy auto jest sprowadzone z zagranicy, ale było użytkowane w kraju należącym do UE i nie zostało zarejestrowane w Polsce, niezbędnymi dokumentami przy pierwszej rejestracji w Polsce są:

- dowód odprawy celnej przywozowej

- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski

- zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzający: uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub brak obowiązku uiszczenia tego podatku

- dowód wpłaty "opłaty recyclingowej"

- wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji

- tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o ich braku

Zobacz też: Sprawdzenie auta i jego dokumentów przed zakupem

Natomiast do samochodów sprowadzonych z kraju  spoza terytorium UE i EFTA, oprócz powyższych dokumentów, powinny być dołączone również:

- dowód wykonania badania technicznego na terytorium Polski

- świadectwo homologacji

Termin rejestracji sprowadzanego samochodu

Ponadto, zgodnie z art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym, właściciel samochodu sprowadzonego z poza państwa Unii Europejskiej, jest zobowiązany do zarejestrowania go w Polsce do 30 dni od dnia sprowadzenia.

Zobacz też: Samochód demonstracyjny - zakup

Podsumowując, do kupna samochodu używanego musimy podejść w racjonalny sposób, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać umowę kupna sprzedaży, czy wszystkie dane zostały dobrze wpisane oraz czy umowa nie zawiera niepokojących postanowień. Wybierając samochód, warto dopytać się czy właściciel posiada kartę pojazdu samochodu. Dla nowego nabywcy jest ona bardzo ważna, ponieważ odnotowywane są w niej wszystkie zmiany zachodzące w pojeździe jak również dane techniczne:(na przykład założenie instalacji gazowej czy informacje o poprzednich właścicielach). Przy zakupie samochodu może nam pomóc ktoś, kto wcześniej uczestniczył już w takiej transakcji. Nowy zakup może budzić w nas wiele emocji, dlatego taka osoba będzie mogła w sposób chłodny i obiektywny ocenić całą sytuację.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...