Jak bezpiecznie jeździć w deszczu?

Opady deszczu i ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy Fot. Fotolia
Opady deszczu są szczególnie niebezpieczne dla kierowców, bowiem zalegająca na drodze woda, obniża tarcie pomiędzy oponą a nawierzchnią obniżając tym samym siłę hamowania auta oraz jego stabilność. Na co zwrócić powinien mniej doświadczony kierowca, aby bezpiecznie dojechać do celu?

Jak bezpiecznie jeździć w trakcie opadów deszczu - wskazówki

Jazda podczas deszczu zawsze jest ryzykowna. Mieszanka wody, kurzu i tłuszczu na drodze tworzy niebezpieczną, śliską powierzchnię. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała 5 porad, dzięki którym kierowcy mogą zwiększyć bezpieczeństwo jazdy podczas opadów.

Jak pokazują statystyki, w trakcie deszczu zdarza się więcej wypadków. Warto więc dostosować jazdę do ograniczonej widoczności i śliskiej drogi.

1. Zmniejsz prędkość i zwiększ odległość między pojazdami

Zaleca się, by dystans między pojazdami był dwukrotnie większy niż w trakcie dobrych warunków pogodowych. Daje nam to dłuższą drogę hamowania w razie nieprzewidzianych wypadków. Nawet samochód ze wspomaganiem w takich warunkach zachowuje się inaczej, niż na suchej drodze.

2. Unikaj gwałtownych ruchów

Nie zachowuj się jak kierowca rajdowy – bezpieczna jazda jest znacznie bardziej efektywna. Dodatkowo, pomyśl o innych kierowcach i staraj się zmniejszać ryzyko kolizji.

3. Nie wjeżdżaj na linie

Mimo że farba używana do malowania pasów na jezdni jest mniej śliska niż kiedyś, w trakcie deszczu staraj się unikać zjeżdżania na przykład na linie przy poboczu.  Szczególnie uważaj też przy przejściach dla pieszych, ponieważ pasy pokryte wodą wymieszaną z kurzem są bardzo śliskie.

4. Miej zawsze włączone światła

Światła są obowiązkowe bez względu na porę dnia i pogodę, ale upewnij się, że w trakcie deszczu są one włączone. Jeśli deszcz jest bardzo intensywny włącz światła przeciwmgielne. Uważaj na autobusy i samochody ciężarowe – gdy nawierzchnia jest mokra tworzą one wokół siebie „chmury wody”.

5. Uważaj na kałuże

Wjeżdżając w dużą kałużę z impetem narażasz się na poślizg. Zawsze, kiedy widzisz przed sobą taką kałużę nie hamuj gwałtownie. Zmniejsz prędkość i mocno trzymaj kierownicę. Nie manewruj samochodem aż poczujesz, że samochód odzyskał kontakt z nawierzchnią.

Stosując się do tych prostych rad zwiększysz na drodze bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też pozostałych kierowców. Monitoruj też na bieżąco stan swojego samochodu – ciśnienie w oponach, hamulce, światła i wycieraczki. Będąc w serwisie pamiętaj o skontrolowaniu tych elementów, ponieważ w deszczową pogodę to głównie one odpowiadają za stabilne prowadzenie, widoczność oraz przyczepność.  

Źródło: materiały prasowe FeuVert

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...