Jak przewozić długi ładunek?

Tomasz Korniluk
rozwiń więcej
Przewożony ładunek nie może mieć masy większej, niż dopuszcza maksymalna ładowność pojazdu. fot. Newspress
Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Przede wszystkim, przewożony ładunek nie może mieć masy większej, niż dopuszcza maksymalna ładowność pojazdu. Należy też pamiętać, że jeśli ładunek umieszczony jest z tyłu pojazdu, nie można przekroczyć dopuszczalnego nacisku danej osi pojazdu na drogę. Ładunek musi być umieszczony tak, by nie wpływał na stabilność pojazdu oraz kierowanie nim. Bagaż nie może też ograniczać widoczności oraz zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Ładunek musi być solidnie zamocowany, by nie zmieniał swojego położenia w czasie gwałtownych manewrów.

Zobacz również: Jak pokonywać kałuże?

Przewożony przez nasz towar nie może wystawać z tyłu na więcej, niż 2 metry poza obrys samochodu. Jeśli bagaż wystaje na więcej niż 0,5 metra, musimy na jego końcu zaczepić minimum po dwa paski koloru białego i czerwonego lub czerwoną chorągiewkę o wymiarach 50x50 cm. W przypadku ograniczonej widoczności na końcu ładunku należy umieścić czerwone światło (np. takie jak w rowerach) oraz czerwone światło odblaskowe.

Jeżeli przewożony przez nas towar wystaje z przodu pojazdu, musimy pamiętać, że nie może on sięgać dalej, niż 0,5 metra poza obrys pojazdu lub 1,5 metra od siedzenia kierującego pojazdem. Na krańcu ładunku należy powiesić chorągiewkę barwy pomarańczowej lub minimum po dwa białe i czerwone paski. Jeśli poruszamy się w warunkach o obniżonej widoczności, na krańcu ładunku montujemy światło białe. W przypadku przewożenia szerokiego ładunku, całkowita szerokość pojazdu nie może przekroczyć 2,55 metra, a w przypadku pojazdu o szerokości 2,55 metra, całkowita szerokość pojazdu musi być mniejsza, niż 3 metry. W obu przypadkach należy pamiętać, że towar po jednej stronie nie może wystawać poza boczny obrys pojazdu więcej, niż 23 centymetry.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach?

Jeśli do przewozu długiego drewna używa się specjalnej przyczepy kłonicowej, drewno może wystawać 5 metrów poza oś przyczepy. Koniec drewna musi być oznakowany tak, jak zwykły towar wystający z tyłu pojazdu. Do przewożenia towarów o gabarytach większych niż dopuszczalne, potrzebne jest specjalne zezwolenie. Aby je uzyskać należy udać się do zarządcy dróg, po których towar będzie przewożony, np. do starosty powiatu.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...