Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Odpowiadamy.

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię?
Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.

Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Na początek skrzyżowanie i pasy!

Drogowcy w kraju starają się maksymalnie ułatwić ruch pieszych. Stąd duża ilość przejść dla pieszych wyznaczona w polskich miastach. Czy poza nimi także można przekraczać drogę? W kilku przypadkach tak. Podstawowy dotyczy sytuacji, w której do najbliższego przejścia dla pieszych jest co najmniej 100 metrów, a do tego droga jest jednojezdniowa. Poza tym pieszy ma prawo przejść przez jezdnię prawie na każdym skrzyżowaniu. Czemu prawie? Bo obowiązek ten odbiera mu np. infrastruktura pozwalająca na podziemne lub nadziemne przejście na drugą stronę ulicy.

Gdzie nie wolno przechodzić przez jezdnię?

  • gdy pieszy miałby wejść bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd,
  • gdy pieszy wychodzi spoza innego pojazdu - gdy jest niewidoczny,
  • w miejscu o ograniczonej widoczności,
  • w miejscu, w którym występują przeszkody w postaci np. urządzeń oddzielających jezdnię od chodnika,
  • gdy nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych, a droga jest dwujezdniowa lub ma wyznaczone torowisko dla tramwajów.

Bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Czego pieszym nie wolno?

  • przebiegania przez jezdnię,
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się na przejściu dla pieszych bez właściwego powodu,
  • wchodzenia na torowisko, gdy opuszczanie zapór rozpoczęło się.

Przejście przez jezdnię: błąd pieszego oznacza mandat!

Jako że prawo przewiduje szereg przypadków, w których pieszy przechodząc nieprawidłowo przez jezdnię popełnia wykroczenie, przewinienia te są też obwarowane mandatami. Ich wysokość nie jest jednak nadmierna. W zależności od typu wykroczenia - a konkretnie miejsca, w którym pieszy przekroczył drogę - kara sięga 50 lub 100 złotych. Najdroższe jest wejście na pasy, gdy świeci się światło czerwone - grzywna wynosi 250 złotych.

Zobacz również: Mandat dla pieszego w 2020 roku. Jakie kary przewiduje prawo?

Moto
Polacy wciąż kupują więcej nowych aut niż przed rokiem. Jaki napęd silników góruje w transakcjach
17 paź 2024

Dane rejestracji nowych samochodów we wrześniu potwierdzają, że rynek ewidentnie przyspieszył. To już kolejny miesiąc ze wzrostem rejestracji rok do roku. Najpopularniejsza niezmiennie jest Toyota, której sprzedaż względem zeszłego roku jednak nieco spadła.

Nowy fotoradar w województwie śląskim już działa! Ograniczenie do 50 km/h
17 paź 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru w województwie śląskim. Dozwolona prędkość wynosi 50 km/h. Dokładną lokalizację urządzeń rejestrujących działających w systemie CANARD można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Rower elektryczny: ledwie zadebiutował już jest przestarzały, a jego miejsce zajmie rower wodorowy - dlaczego
17 paź 2024

Rower elektryczny nie jest aż tak ekologicznym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać. Produkcja i utylizacja baterii litowych generuje kolejne wyzwania środowiskowe, które wciąż czekają na rozwiązanie.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km
17 paź 2024

Nowy odcinkowy pomiar prędkości już działa! Ograniczenie do 50 km/h. Długość odcinka to prawie 1,4 km. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości w województwie pomorskim.

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? RPO interweniuje u MI
17 paź 2024

Opłaty za badania z psychologii transportu zostaną podwyższone? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u Ministra Infrastruktury. Opłata za badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu wynosi 150 zł.

Akademia Puchatka – pierwszoklasista bezpieczny na drodze, ale i w Internecie
17 paź 2024

Nowy rok szkolny to początek nauki o bezpieczeństwie najmłodszych. Ruszyły zapisy do XVI edycji programu „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, którego Patronem jest policja. W tym roku dzieci poznają zasady bezpieczeństwa aż w sześciu obszarach.

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem
16 paź 2024

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych
16 paź 2024

System CANARD: 53 systemy odcinkowego pomiaru prędkości, 450 fotoradarów, 44 systemy RedLight działające na skrzyżowaniach i 4 na przejazdach kolejowo-drogowych. Urządzeń do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych będzie jeszcze więcej.

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją
16 paź 2024

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska
15 paź 2024

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

pokaż więcej
Proszę czekać...