Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce: co z odszkodowaniem?

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce
Może się zdarzyć, że staniecie się poszkodowanymi w wyniku kolizji. Co jednak, gdy ta jest spowodowana przez obcokrajowca? Odpowiadamy.

W roku 2019 zdarzyło się ponad 485 tys. kolizji i wypadków. To oznacza, że każdego dnia rejestrowanych jest przeszło 1300 stłuczek. Co w przypadku, w którym zdarzenie drogowe jest spowodowane przez obcokrajowca? To nieco utrudnia sytuację, ale też nie sprawia, że poszkodowany jest bez wyjścia czy nie otrzyma odszkodowania.

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce - oświadczenie

Naturalnym odruchem w przypadku stłuczki jest spisanie oświadczenia. I to nie powinno stanowić problemu, jednak przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy kierowca posiada wzór polsko-angielski. Po drugie wtedy, gdy obcokrajowiec zna język angielski. Co w pozostałych przypadkach? Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę uzyskanie koniecznych danych: głównie dane pojazdu i kierowcy oraz dane ubezpieczyciela i polisy (zapisane np. w Zielonej Karcie). Ważne jest to, gdy zarejestrowany jest pojazd, a nie z którego kraju pochodzi obcokrajowiec - bo może używać np. auta z wypożyczalni.

Kolizja z obcokrajowcem - czy wzywać policję?

Kolizja z obcokrajowcem powinna zakończyć się interwencją policji w kilku przypadkach:

  • wtedy, gdy kierowcy nie są w stanie się dogadać językowo, ewentualnie ich wersje zdarzeń mijają się,
  • poszkodowany chce mieć pewność, że uzyska właściwe dane konieczne później do identyfikacji sprawcy i uzyskania odszkodowania,
  • jeżeli poszkodowany chce mieć pewność, że obcokrajowiec może użytkować samochód na polisie pochodzącej z własnego kraju - a nie powinien mieć np. Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego,
  • gdy pojazd obcokrajowca nie posiada ważnej polisy OC.

Protokół przygotowany przez funkcjonariuszy stanie się później podstawą do dochodzenia roszczenia od zagranicznej firmy ubezpieczeniowej.

Kolizja z obcokrajowcem - jakie dane są potrzebne?

Tak naprawdę najważniejsze są dane kierowcy - imię nazwisko, numer identyfikacyjny oraz dane pojazdu - numer rejestracyjny i kraj rejestracji. Aby usprawnić proces uzyskiwania odszkodowania warto spisać też pozostałe dane - numer identyfikacyjny pojazdu, dane towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numer polisy lub Zielonej Karty.

Zielona Karta jest konieczna w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, Andorą i Serbią.

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce - jak zgłosić szkodę?

Poszkodowany podczas stłuczki z obcokrajowcem w Polsce na szczęście nie musi kontaktować się z zagraniczną firmą. Wystarczy że sprawdzi kto jest dedykowanym korespondentem tego towarzystwa nad Wisłą. Jeżeli takowego nie znajdzie, może zgłosić swoje roszczenie do PZU lub Warty - agentów PBUK. Dalsza procedura jest standardowa - szkoda jest wyceniana i naprawiana. Jeżeli doszło do stłuczki z obcokrajowcem w Polsce, ale auto sprawcy nie miało ważnej polisy OC, likwidacją szkody zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...