Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
rozwiń więcej
Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie. Fot. Fotolia
Eksperci z Floty Auto Biznes wspólnie z przedstawicielem kancelarii prawnej przeanalizowali warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku przygniecenia tego samochodu przez drzewo. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Przygniecenie pojazdu przez drzewo podczas wichury. Wśród szkód tego rodzaju możemy wyróżnić przynajmniej trzy najbardziej typowe sytuacje, gdy dochodzi do uszkodzenia samochodu: 

  1. podczas jazdy
  2. podczas postoju pojazdy
  3. podczas postoju pojazdu, wbrew warunkom wynikającym z OWU np. postój pod domem zamiast na parkingu strzeżonym

W każdym z przypadków odpowiedzialnym za szkodę jest właściciel nieruchomości, na której znajdowało się drzewo. Jego wina nie pozostaje jednak nieograniczona - zależy od wykazania jego błędów polegających na nieodpowiednim utrzymaniu nieruchomości, w tym przypadku drzew. 

Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Gdy doszło do szkody powstałej w trakcie jazdy samochodem, odpowiedzialnym w większości przepadków będzie zarządca drogi. Do niego bowiem należy własność pasa ulicy wraz z poboczem, na którym znajdują się także drzewa. W przypadku postoju pojazdu odpowiedzialność spada na właściciela nieruchomości, na której znajduje się drzewo. Konieczne jest jego zidentyfikowanie, co może nastąpić dzięki sprawdzeniu ewidencji nieruchomości w urzędzie właściwej gminy, na podstawie adresu nieruchomości.

Jeśli postój pojazdu odbywał się w miejscu niedozwolonym z punktu widzenia postanowień umowy ubezpieczenia, a nie możemy liczyć na to, że za szkodę będą odpowiedzialne także inne osoby, pozostaje jedynie odszkodowanie z ubezpieczenia auto casco. Jeżeli umowa na AC przewiduje w takiej sytuacji wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę, raczej nie możemy liczyć na dobrowolną wypłatę.

Zobacz też: Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Szanse na odszkodowanie i tak są

Jednakże nawet w takiej sytuacji ubezpieczony nie jest bez szans w postępowaniu sądowym. Szczególnie, jeśli dopuszczalność wyłączenia przewidzianego w umowie ubezpieczenia AC będzie oceniana z punktu widzenia wpływu naruszenia na prawdopodobieństwo nastąpienia wypadku ubezpieczeniowego oraz możliwości posłużenia się przez ubezpieczyciela określoną klauzulą dla ograniczenia ryzyka z umowy ubezpieczenia. W okolicznościach konkretnej sprawy sąd może uznać, że działanie ubezpieczonego, chociaż sprzeczne z warunkami umowy, w istocie nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia lub też klauzula stosowana w umowie ubezpieczenia jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w rażący sposób narusza interesy ubezpieczonego. To otworzy drogę do jej pominięcia i pozwoli na uzyskanie odszkodowania.

Zobacz też: Pożar samochodu a odszkodowanie

Jak wskazuje analiza przedstawionych sytuacji, nawet w sytuacjach nietypowych warto przemyśleć możliwość oraz sposób dochodzenia odszkodowania. Niejednokrotnie od obrania najlepszego w danej sytuacji sposobu postępowania zależeć będzie ostateczne naprawienie szkody.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...