Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Adam Kret
rozwiń więcej
Brak ważnych badań technicznych- może, lecz nie musi wpływać na możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, AC i NNW.
Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Badania techniczne – terminy, wymogi, konsekwencje braku

Okresowe badania techniczne pojazdów są obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, nakładanym przez ustawę prawo o ruchu drogowym. Częstotliwość badań, zależna jest od wieku pojazdu, oraz jego charakteru.

Co do zasady badania techniczne przeprowadza się corocznie. Przy czym w przypadku:

  • samochodu osobowego,
  • samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
  • motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t

przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.

W przypadku samochodu osobowego wyposażonego w instalację gazową, przegląd wykonuje się corocznie.

Badania techniczne muszą być wykonane w podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów.

To czy pojazd ma aktualne badania techniczne (a także termin, w którym należy wykonać kolejne) znajduje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

W przypadku kontroli drogowej brak ważnych badań technicznych skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i wystawieniem pozwolenia czasowego – na 7 dni (do czasu wykonania badań).  

Badania techniczne, a odszkodowanie

Brak ważnych badań technicznych- może, lecz nie musi wpływać na możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC, AC i NNW.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

W zakresie ubezpieczenia OC – to kwestia faktycznego stanu technicznego samochodu może mieć wpływ na to, kto zostanie uznany za sprawcę wypadku- jeśli wypadek nastąpił z uwagi na np. awarię, lub niesprawność niektórych elementów konstrukcyjnych lub eksploatacyjnych samochodu. Kwestia badań technicznych w tym wypadku jest wtórna (jeśli wręcz nie pomijalna).

W przypadku braku badań technicznych ubezpieczyciel nie ma prawa regresu do sprawcy wypadku. Oznacza to, że nawet mimo braku badań technicznych ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z naszego OC – i nie może domagać się jego zwrotu od nas jak ma to miejsce np. w stosunku do kierowcy prowadzącego w stanie nietrzeźwości czy nie mającego uprawnień do kierowania pojazdem.

W przypadku umów ubezpieczenia AC lub NNW – z uwagi na większą dowolność ubezpieczycieli w zakresie kształtowania ich warunków (w stosunku do ubezpieczenia OC) – to w jaki sposób traktowane będą nieaktualne badania techniczne w przypadku wystąpienia szkody zależy w znacznej mierze od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Zobacz też: Jak radzić sobie w podróży z marudzącymi dziećmi? Ekspert TomTom radzi

Jednakże, z reguły, klauzula dot. badań technicznych kształtuje się w następujący sposób: odszkodowanie nie będzie wypłacone jeśli ubezpieczony pojazd nie posiadał ważnych badań technicznych O ILE stan techniczny pojazdu miał wpływ na zdarzenie powodujące szkodę.

Należy to rozumieć w następujący sposób – jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych, a zdarzenie (skutkujące szkodą) nastąpiło w wyniku złego stanu technicznego pojazdu (który mógł by zostać wychwycony na badaniach technicznych) – ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

Z drugiej strony – jeśli zdarzenie nie miało nic wspólnego ze stanem technicznym (np. najechanie na słupek/filar podczas parkowania) kwestia badań technicznych pojazdu nie powinna mieć znaczenia.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...