Jakie czynności wykonać w razie wypadku?

My kierowcy każdego dnia spotykamy się z kolizjami, stłuczkami i wypadkami, których jesteśmy świadkami. Kiedyś może się zdarzyć, że będziemy sprawcami bądź poszkodowanymi wypadku, w którym znajdą się ranni. Będąc postawionym w takiej sytuacji, najczęściej zdrowy rozsądek nie działa a nerwy sięgają zenitu… Szczególnie kiedy nie przeszliśmy stosownego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Będąc na miejscu wypadku, w którym są ranni potrzebujący opieki medycznej, musimy szybko zareagować. Nie ma w tym momencie znaczenia czy jesteśmy sprawcami, poszkodowanymi lub przypadkowymi użytkownikami dróg.

Jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy medycznej tudzież odbytego kursu udzielania pierwszej pomocy, nie podejmujmy żadnych działań związanych z ratowaniem życia. Niewłaściwe postępowanie z poszkodowanym , może mieć tragiczne skutki.

Skoncentrujmy się na natychmiastowym zabezpieczeniu miejsca wypadku zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zasięgnijmy informacji o stanie zdrowia ofiar i ich ilości. Po zdobyciu tych cennych informacji musimy niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz policję. Jeżeli czujemy się na siłach, udzielmy pierwszej pomocy poszkodowanym. W przeciwnym razie najlepiej poszukać kogoś z odbytym kursem udzielania pierwszej pomocy.

Każdy kierowca powinien jak zachować się w sytuacji konkretnego wypadku drogowego. Musi wiedzieć co można a czego nie wolno robić, powinien wiedzieć także jakie czynności wykonać , aby nie utrudniać dalszej pracy służb ratowniczych.

Przed przyjazdem karetki należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Jeżeli nie ma zabitych lub rannych, mamy za zadanie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodować zagrożenia dla ruchu drogowego.

Jeżeli są ranni lub zabici to musimy włączyć światła awaryjne pojazdu. W razie ich braku, zaleca się włączenie świateł pozycyjnych oraz ustawienie w odległości ok. 100 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego.

W kwestii zabezpieczenia ofiar wypadku, początkowo skoncentrujmy się na działaniach technicznych. Zatrzymajmy pracujący silnik samochodu, odłączmy akumulator, zabezpieczmy pojazd przez ewentualnym zsunięciem się ze skarpy, do rowu itd.

Jeżeli przyjazd straży pożarnej się przedłuża a wymaga tego sytuacja – podejmijmy starania dotyczące wydobycia ofiary z pojazdu. Jeżeli drzwi nie dadzą się otworzyć to musimy użyć to tego celu łomu lub łyżki do opon. Jeśli ta metoda zawodzi to wyjmijmy tylnią lub przednią szybę, usuwając uszczelkę przy pomocy wkrętaka. Odradzamy wybijanie szyby ze względu na możliwość pokaleczenia.

Jeżeli pojazd jest przewrócony po dachowaniu bądź leży na boku to zawsze pamiętajmy, że poszkodowanych wydobywa się nie odwracając go na koła.

Jeżeli w wyniku wgniecionej karoserii po wypadku, mamy trudności z wyciągnięciem ofiar to należy poczekać na przyjazd straży pożarnej.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...