Jak zachować spokój po kolizji?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Negatywne, silne emocje

Przede wszystkim należy starać się opanować swoje negatywne i do tego silne emocje, które na pewno pojawią się po stłuczce. Stres to uczucie, które pierwotnie miało mobilizować człowieka do sprawnej oceny sytuacji i natychmiastowego działania, którego celem jest uratowanie życia. W dzisiejszych czasach, gdy nie musimy już polować na zwierzynę ani uciekać przed zagrożeniem, stres jest uczuciem negatywnym. Jeśli jest zbyt silny, wręcz odwrotnie do swojego pierwotnego przeznaczenia, potrafi sparaliżować i zdezorientować , efektem czego będzie chaotyczne zachowanie na miejscu zdarzenia. Musimy być świadomi jego istnienia i tego, czego możemy oczekiwać od własnego organizmu. Silne emocje można opanować, jeśli znamy ich wpływ na nasze zachowanie i potrafimy je zidentyfikować. Jeśli czujemy, że stres jest zbyt silny i i paraliżuje nasze zachowanie i nie jesteśmy w stanie działać racjonalnie, szybkim sposobem na opanowanie jest wzięcie trzech, bardzo głębokich i długich oddechów, a następnie policzenie do dziesięciu. W tym czasie nasze ciało powinno się uspokoić, a emocje spłycić.

Zobacz także: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Kontrola sytuacji

Gdy już uda nam się uspokoić, postarajmy się kontrolować sytuację. To również zapewni nam psychiczny komfort. Zapytajmy wszystkie osoby biorące udział w kolizji, czy czują się dobrze, czy nie są ranne. Nie próbujmy od razu ustalać sprawcy, jeśli nie jest to oczywiste. Jeśli dobrze wiemy, że to z naszej winy doszło do stłuczki, najlepiej od razu się przyznać i przeprosić, aby nie narażać się na dodatkowy stres spowodowany zdenerwowaniem innego kierowcy, który może na nas krzyczeć i również zachowywać się irracjonalnie pod wpływem silnych emocji. Starajmy się kontrolować sytuację na tyle, na ile pozwalają nam okoliczności i własne samopoczucie.

Miejsce zdarzenia i formalności

Nigdy nie należy oddalać się z miejsca zdarzenia, a tym bardziej uciekać. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, różne pomysły mogą nam przychodzić do głowy. Pamiętajmy, aby nie pozwolić emocjom opanować rozumu. Powinniśmy zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do kolizji w taki sposób, aby nie tamować ruchu innych samochodów i w razie konieczności czekać na odpowiednie służby ratunkowe lub Policję. Jeśli ich nie wzywaliśmy, musimy być na tyle opanowani, aby być w stanie dopełnić wszystkich formalności, czyli napisać oświadczenie i wezwać pomoc drogową, o ile nasz samochód jest unieruchomiony.

Zobacz także: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Jeśli jeździmy samochodem, stłuczka może przydarzyć się właściwie w każdej chwili. Nie musi wynikać z naszej winy, może być nieuniknionym następstwem cudzego błędu. Jeśli kolizja zdarza nam się pierwszy raz w życiu, możemy być zaszokowani czy zaskoczeni, a spokój jest ostatnią rzeczą, o której chcemy myśleć. Jeśli jednak go zachowamy, będziemy w stanie pomóc poszkodowanym osobom, zareagować prawidłowo i dopełnić wszystkich, niezbędnych formalności. Prawdopodobnie łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli nauczymy się panować nad sobą, stresująca sytuacja będzie dla nas łatwiejsza do przejścia.

Moto
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł
30 kwi 2024

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC
30 kwi 2024

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

pokaż więcej
Proszę czekać...