Automatyczny włącznik świateł, a mandat

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Automatyczny włącznik świateł, a mandat.
Automatyczny włącznik świateł mijania może być przyczyną mandatu. Kiedy? W przypadku, gdy odpowiednim momencie nie przełączy świateł z tych do jazdy dziennej na mijania.

Automatyczny włącznik świateł, a mandat

W wielu współczesnych samochodach zostały zainstalowane czujniki zmierzchu i czujniki deszczu, które m.in. odpowiadają za zmianę świateł z tzw. dziennych na mijania. System jest wygodny, bo w przypadku gdy się ściemni lub wystąpią opady atmosferyczne komputer sterujący automatycznie zmienia świata odciążając w tym kierowcę.

Niestety, zdarza się, że przy drobnych, dziennych deszczu w ciągu dnia, czujnik nie zawsze „zareaguje” i w rezultacie nieuważny kierowca wciąż może prowadzić pojazd z włączonymi światłami do jazdy dziennej, a nie wymaganymi w takiej sytuacji światłami mijania. Podobnie może się zdarzyć gdy wjedziemy w mgłę. Czujniki nie zawsze „zauważają” ograniczoną przejrzystość powietrza i nie włączają świateł mijania co grozi mandatem w wysokości 200 zł i 2 pkt karnych.

Zobacz też: Od kiedy liczone są punkty karne z fotoradaru

Pamiętaj – świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W przypadku, gdy przejrzystość powietrza się zmniejszy (np. podczas opadów) wtedy należy włączyć światła mijania.

Podstawowe zasady używania świateł do jazdy dziennej i przeciwmgłowych:

  • Światła do jazdy dziennej można używać w od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  • Światła przeciwmgłowe tylne można włączać tylko w przypadku, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m
  • Światła przeciwmgłowe przednie można włączać, gdy widoczność jest ograniczona

Jednak brak czujności w kwestii zmiany świateł z dziennych na mijania to nie jedyny problem znacznej części kierowców. Wielu zmotoryzowanych gubi się w kwestiach prawidłowego używania kierunkowskazów i świateł awaryjnych. Chodzi konkretnie o poniższe przypadki.

Jak używać kierunkowskazów podczas wyprzedzania?

Kierunkowskazy służą do sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa. Tym samym bezwzględnie powinny być włączane przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania. Następnie, po rozpoczęciu manewru i zjechaniu na sąsiedni pas ruchu, powinniśmy kierunkowskaz wyłączyć. Z kolei tuż przed powrotem na swój pas, i przed zakończeniem wyprzedzania, powinniśmy włączyć prawy migacz.

Zatem, tak często obserwowane na polskich drogach utrzymywanie włączonego kierunkowskazu lewego przez cały manewr wyprzedzania jest niewłaściwe. Tak samo jak niewłaściwe jest niesygnalizowanie prawym kierunkowskazem powrotu na swój pas przed zakończeniem manewru.

Zobacz też: Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

W jakich sytuacjach używać świateł awaryjnych?

Obrazki z polskich ulic są jednoznacznym dowodem na to, że duża część kierowców nie ma pojęcia, jak używać świateł awaryjnych. Wciąż widać mnóstwo przypadków używania świateł awaryjnych np. podczas holowania. Mitem, który krąży wśród wielu polskich zmotoryzowanych jest historia, jakoby postój sprawnego auta z włączonymi światłami awaryjnymi w miejscu gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania miał być dozwolony. Tak oczywiście nie jest. A świateł awaryjnych, jak sama nazwa wskazuje powinniśmy używać w przypadku awaryjnego postoju samochodu na drodze ekspresowej, autostradzie lub w innym miejscu niewidocznym dla pozostałych uczestników ruchu.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...