Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Aleksandra Rybak
rozwiń więcej
telefon, telefon komórkowy, przejście dla pieszych, mandat, kara / Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić / shutterstock

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych – w jakich przypadkach jest to zabronione?

Zgodnie z art. 14 pkt 8 ustawy prawo o ruchu drogowym – podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszychzabronione jest korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadziłby do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych

Powyższa regulacja stanowi uzupełnienie ogólnej zasady dotyczącej obowiązku zachowania ostrożności na drodze przez każdego uczestnika ruchu, uregulowanej w art. 3 ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą – uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze, obowiązani są zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Wymóg zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego wchodzącego na jezdnię, drogę dla rowerów, torowisko lub przechodzącego przez te części drogi albo korzystającego z przejścia dla pieszych – wynika z kolei z art. 13 ust. 1 ustawy.

Zakaz sformułowany w art. 14 pkt 8 ustawy odnoszący się stricte do korzystania z telefonów podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę rowerową lub torowisko (w tym również przejście dla pieszych) – nie odnosi się tylko do telefonu komórkowego, a zawiera katalog otwarty urządzeń elektronicznych, z których korzystanie, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jest zabronione. W kwestii ewentualnego naruszenia powyższego zakazu, decydujący – bardziej od rodzaju urządzenia – jest sposób, w jaki pieszy korzysta z niego podczas przechodzenia przez jezdnię, tj. czy prowadzi on do ograniczenia możliwości obserwacji przez przechodnia sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych. Zabronione jest zatem korzystanie na przejściu dla pieszych nie tylko z telefonu komórkowego, ale również z tabletu, czytnika e-booków, smartwatch-a i innych tego typu urządzeń, o ile prowadzi ono do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze lub  torowisku.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych – kiedy policja nie może ukarać za to mandatem?

Choć przepis zakazujący korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych został wprowadzony do ustawy nowelizacją z dnia 25 lutego 2021 r. (a w życie wszedł 1 czerwca 2021 r.), czyli już jakiś czas temu – w praktyce, nadal budzi on spore wątpliwości przechodniów, którzy zastanawiają się czy jeżeli przechodzą przez przejście dla pieszych, jednocześnie rozmawiając przez telefon – narażają się na mandat?

Z ograniczeniem możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych, o której mowa w art. 14 pkt 8 ustawy prawo o ruchu drogowym – bez wątpienia, będziemy mieli do czynienia, w sytuacji spoglądania przez pieszego na urządzenie elektroniczne podczas wchodzenia lub przechodzenia przez drogę lub torowisko, a zatem – zakazane jest ograniczanie percepcji wzrokowej pieszego, w związku z korzystaniem przez niego z telefonu lub innego urządzenia. Przepis ten, nie odnosi się natomiast bezpośrednio do zmysłu słuchu i nie wprowadza – wprost – obowiązku nasłuchiwania, przed wejściem na przejście dla pieszych, czy nie zbliża się do niego np. pojazd na sygnale, choć nakaz ten, można by wywieść z generalnej zasady wprowadzającej obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na drogę lub torowisko. Korzystanie z urządzenia elektronicznego, które sprowadza się do używania słuchawek lub trzymania urządzenia przy uchu i prowadzenia rozmowy – nie będzie więc stanowiło złamania zakazu wyrażonego w art. 14 pkt 8 ustawy, o ile nie będzie wiązało się ono ze spoglądaniem na ekran urządzenia i nie będzie dekoncentrowało przechodnia w sposób zaburzający obserwację przez niego sytuacji na drodze lub torowisku. Niezachowaniem szczególnej ostrożności (a wiec nawet bardziej naruszeniem nakazu wyrażonego w art. 13 ust. 1, niż zakazu wyrażonego w art. 14 pkt 8 ustawy) – będzie więc, niewątpliwie, wkroczenie na przejście dla pieszych, do którego zbliża się uprzywilejowany pojazd na sygnale, jeżeli spowoduje to konieczność zahamowania przez ten pojazd  i spowodowane będzie właśnie np. dekoncentracją pieszego, prowadzącego w tym czasie rozmowę telefoniczną lub słuchającego muzyki. Jeżeli natomiast, przed wejściem na drogę lub torowisko – pieszy zatrzyma się na chwilę i przerwie powyższe czynności celem nasłuchiwania sygnalizacji dźwiękowej pojazdów uprzywilejowanych lub odgłosów wydawanych przez nadjeżdżający pociąg, a następnie – będzie te czynności (tj. rozmowę lub słuchanie muzyki) kontynuował podczas przechodzenia przez drogę lub torowisko – o ile nie spogląda w tym czasie na ekran urządzenia, swoim zachowaniem nie naruszy przepisów prawa o ruchu drogowym 

W wyroku z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. akt V KK 34/09 – Sąd Najwyższy, odnosząc się do generalnego obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez uczestnika ruchu drogowego, orzekł, iż – warunkiem sprostania obowiązkowi tejże szczególnej ostrożności, nałożonemu na uczestnika ruchu drogowego w sytuacjach wskazanych w ustawie, jest nieustająca obserwacja sytuacji na drodze, umożliwiająca percepcję wszystkich zmian i odpowiednie dostosowanie się do nich. I w tym przypadku, jest zatem mowa o obserwacji, a więc – posługiwania się przez uczestnika przede wszystkim narządem wzroku, a nie słuchu. 

Fakt, iż art. 14 pkt 8 ustawy prawo o ruchu drogowym nie wprowadza bezwzględnego zakazu korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, potwierdziło również orzeczenie Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z dnia 9 października 2023 r., w którym sąd nie przychylił się do wniosku policji o ukaranie pieszego, który przechodząc przez przejście dla pieszych, nagrywał telefonem zbliżający się do niego, z dużą prędkością, pojazd. W ocenie pieszego – kierowca dopuścił się wykroczenia, dlatego przekazał sporządzone przez siebie nagranie policji. Ta z kolei – zawnioskowała do sądu ukaranie przechodnia, w związku ze złamaniem przez niego zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku policji, ponieważ, w jego ocenie, nie doszło do ograniczenia możliwości obserwacji przez pieszego sytuacji na jezdni, jako, iż nie spoglądał on na ekran urządzenia, o czym świadczy chaotyczność sporządzonego przez niego nagrania. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jest zatem dozwolone, o ile nie prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. 

Kierowcy mogą korzystać z telefonu w czasie jazdy, tylko nie mogą trzymać go w ręce, a więc – tym bardziej, rozmawiać mogą piesi

W kontekście zakazu korzystania z telefonów komórkowych przez pieszych przechodzących przez drogę lub torowisko – warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zakaz używania telefonów komórkowych został uregulowany w odniesieniu do kierowców. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym – w ich przypadku – zakazane jest wyłącznie korzystanie podczas jazdy z telefonu, który wymaga trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Kierowca może zatem, podczas jazdy, rozmawiać przez telefon z użyciem np. zestawu głośnomówiącego. Nie może jednak trzymać telefonu w ręce, gdyż to ograniczyłoby mu możliwość kierowania pojazdem wyłącznie do jednej ręki. Za korzystanie w czasie jazdy z telefonu wymagającego trzymania go w ręce – kierowca może otrzymać mandat w wysokości 500 zł

Skoro zatem, przepisy prawa o ruchu drogowym zezwalają kierującym pojazdami na prowadzenie rozmowy telefonicznej w czasie jazdy, o ile nie ogranicza im to możliwości kierowania pojazdem z użyciem obu rąk – tym bardziej, rozmawiać przez telefon, powinien móc pieszy, o ile zachowa wystarczającą ostrożność przed wejściem na drogę. 

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych – z jaką karą należy się liczyć?

Jeżeli jednak pieszy, podczas wchodzenia na drogę lub przechodzenia przez nią (w tym również po przejściu dla pieszych), będzie korzystał z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób ograniczający możliwość obserwacji przez niego sytuacji na drodze (tj. np. przed wejściem na drogę i przechodząc przez nią, będzie cały czas patrzył się w ekran telefonu) – dopuści się wykroczenia przewidzianego w art. 97 kodeksu wykroczeń. Wykroczenie to, polega na naruszeniu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym przez uczestnika ruchu lub inną osobę znajdującą się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu (w tym przypadku – art. 14 pkt 8 ustawy) i zagrożone jest karą grzywny w wysokości sięgającej nawet 3000 zł albo karą nagany.

Za ww. wykroczenie, policja uprawniona jest do ukarania sprawcy „na miejscu” mandatem w wysokości 300 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu – sprawa kierowana jest przez funkcjonariuszy do sądu i wówczas sprawca może zostać obciążony grzywną w pełnej wysokości. 

Jeżeli natomiast, na skutek nieostrożności pieszego, spowodowanej korzystaniem przez niego z urządzenia elektronicznego, jego wejście na drogę lub torowisko, spowodowałoby wypadek, w którym inna osoba odniosłaby średni lub lekki uszczerbek na zdrowiu – czyn taki, wypełniałby już nie znamiona wykroczenia, a przestępstwa, zagrożonego karą do 3 lat pozbawienia wolności

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1251)

  • Ustawa z dnia 20.05.1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2119)

  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24.11.2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1624)

  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 17)

Moto
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków
17 wrz 2024

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?
17 wrz 2024

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł
16 wrz 2024

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
16 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej
14 wrz 2024

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?
13 wrz 2024

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania
10 wrz 2024

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych
11 wrz 2024

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?
10 wrz 2024

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]
09 wrz 2024

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

pokaż więcej
Proszę czekać...