Mandat za chodzenie po ścieżce rowerowej 2022

Kuba Brzeziński
rozwiń więcej
Mandat za chodzenie po ścieżce rowerowej 2022 / Konrad Żelazowski / dziennik.pl
Mandat za chodzenie po ścieżce rowerowej 2022. Mandat za drogę dra rowerów brzmi abstrakcyjnie, ale abstrakcyjne wcale nie jest.

Ile wynosi mandat za chodzenie po ścieżce rowerowej 2022?

W nowym taryfikatorze mandatów pojawił się punkt, który przewiduje mandat za chodzenie po ścieżce rowerowej. Mówi on konkretnie o naruszeniu przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów. Ile wynosi grzywna? Na podstawie art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń policjant, ale też np. strażnik miejski może ukarać pieszego grzywną wynoszącą symboliczne 50 zł. W jakim konkretnie przypadku należy się taka kara? To również precyzują przepisy.

Pieszy na ścieżce rowerowej. Kiedy może i kto ma pierwszeństwo?

Kiedy pieszy może iść po ścieżce rowerowej czy też drodze dla rowerów? Precyzuje to art. 11 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przewiduje on taki scenariusz w przypadku, w którym na danym odcinku nie ma drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo nie ma możliwości korzystania z nich. Dokładnie ten sam zapis reguluje również kwestię pierwszeństwa w takim przypadku. I przed pieszym ma je rowerzysta, ale nie tylko, bo również osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch czy kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

Pierwszeństwo na drodze dla rowerów uzyskuje wyłącznie osoba niepełnosprawna.

Brak chodnika. Co ma zrobić pieszy?

Kiedy pieszy nie może iść po drodze dla rowerów? Decyduje o tym hierarchia wskazana w art. 11 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pierwszy w pierwszej kolejności powinien poruszać się chodnikiem czy też drogą dla pieszych. Jeżeli nie zostały wyznaczone, powinien iść drogą dla pieszych i rowerów, następnie poboczem. Jeżeli żadnej z części drogi nie ma, może dopiero trafić na drogę dla rowerów, ewentualnie drogę dla samochodów.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...