Zdjęcie do prawa jazdy 2017

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Zdjęcie do prawa jazdy 2017. / Fotolia
Jakie są wytyczne odnośnie zdjęcia do prawa jazdy w 2017 r.? Czy można do dokumentów dołączyć starszą fotografię?

Wytyczne odnośnie zdjęć do prawa jazdy w 2017 r.

W 2017 r. obowiązują zeszłoroczne wytyczne dotyczące wyglądu zdjęć do prawa jazdy. 25 lutego 2016 r. weszło w życie rozporządzenie, które wprowadziło nowe wytyczne odnośnie wykonywania fotografii do prawa jazdy. Główna zmiana dotyczy faktu, że od 2016 r. zdjęcie powinno przedstawiać twarz frontalnie, a nie z profilu.

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy na 2018 rok - jak powinno wyglądać i jaki powinien być jego format?

W § 5 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami czytamy, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy powinna we właściwym organie złożyć: „kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz  zajmowała  70–80%  fotografii,  pokazującą  wyraźnie  oczy,  zwłaszcza  źrenice,  i przedstawiającą  osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia  głowy  i okularów z ciemnymi  szkłami, patrzącą na  wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;(…)”.

Zdjęcie do prawa jazdy 2017 – czy można dostarczyć zdjęcie w okularach?

Kandydaci na kierowców mogą dostarczyć zdjęcie do prawa jazdy, na którym jest utrwalony ich wizerunek w okularach z ciemnymi szkłami. Jednak mają do tego prawo jedynie osoby, które załączą do dokumentów oświadczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat. Wydawanie wspomnianych orzeczeń regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  (Dz. U.  z 2011 r.  Nr 127,  poz. 721,  z późn.  zm.4).

Zdjęcie do prawa jazdy 2017 – jak stara może być fotografia do prawa jazdy?

W myśl obowiązujących przepisów fotografia dołączona do wniosku o wydanie prawa jazdy nie powinna być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów w urzędzie.

Zdjęcie do prawa jazdy 2017 – czy można dostarczyć zdjęcie w nakryciu głowy?

Rozporządzenie dopuszcza dołączenie do wniosku o wydanie prawa jazdy fotografii przedstawiającej wizerunek w nakryciu głowy - „(…) osoba  nosząca nakrycie  głowy  zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;”.

Zdjęcie do prawa jazdy może zostać dostarczone w formie elektronicznej zapisane na zewnętrznym nośniku.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...