Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
Żeby uzyskać prawo jazdy, trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia?

Czy można ubiegać się o prawo jazdy kat B nie mając skończonych 18 lat?

O prawo jazdy kategorii B mogą się ubiegać osoby, które skończyły 18 lat oraz osoby siedemnastoletnie, które wkrótce osiągną pełnoletniość i uzyskają zgodę rodziców lub innych prawnych opiekunów na ubieganie się o prawo jazdy i otrzymanie dokumentu.

Dokumenty niezbędne do uzyskania prawa jazdy kat. B

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania prawo jazdy jest skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku składanego w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta, lub w Urzędzie Dzielnicy.

Wśród wymaganych dokumentów musi się znaleźć orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów. I to właśnie od wizyty u lekarza należy rozpocząć cały proces.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Wraz z orzeczeniem lekarskim w odpowiednim urzędzie należy złożyć:

- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny w Internecie i w Urzędzie)

- aktualne zdjęcie do prawa jazdy

- dokument potwierdzający tożsamość

- dokument potwierdzający adres zameldowania (w przypadku dowodów tożsamości, w których nie został wpisany adres zameldowania)

- osoby siedemnastoletnie, które wkrótce skończą osiemnaście lat powinny dołączyć pisemną zgodę prawnych opiekunów na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy, przy czym dokument powinien zostać podpisany przy obecności urzędnika.

- ksero prawa jazdy, w przypadku ubiegania się o dodatkową kategorię

- orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami w przypadku, gdy takie orzeczenie jest wymagane (przy niektórych kategoriach prawa jazdy, nie dotyczy kat. AM, A1, A2, A, B, B1, B+E)

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć przez pełnomocnika lub przez Internet jeżeli posiadamy podpis elektronicznego lub posiadania profilu na platformie ePUAP.

Podczas składania wniosku w urzędzie, przyszłemu kursantowi zostanie przydzielony numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To istotne, bo numer będzie potrzebny w następnych etapach.

Zobacz też: Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Jak uzyskać prawo jazdy – kurs i egzaminy

Kolejnym krokiem po złożeniu dokumentów w stosownym urzędzie i uzyskaniu numeru PKK jest zapisanie się do szkoły jazdy. W tym przypadku mamy dwie opcje. Możemy skorzystać z pełnej oferty przygotowującej do egzaminów teoretycznego i praktycznego, lub przygotować się do egzaminu teoretycznego samodzielnie i po zdaniu egzaminu wykupić tylko lekcje praktyczne.

Zobacz też: Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?


Na egzaminy zapisujemy się w wybranym WORD-zie. Pamiętajmy, że zarówno podczas zapisywania się na szkolenie, jak i na egzamin należy podać numer PKK.

Jak uzyskać prawo jazdy – kroki po zdanym egzaminie

Po zdaniu egzaminu praktycznego WORD przesyła stosowną informację do urzędu, w którym składaliśmy wniosek. Po sprawdzeniu, czy informacja dotarła do urzędu (można to zrobić przez Internet) należy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy (koszt 100,50 zł). Można tego dokonać w kasie urzędu lub przelewem bankowym. Wybierając drugą opcję należy pamiętać, by przesłać do urzędu (e-mailem) potwierdzenie zapłaty.

Od tego momentu dokument prawa jazdy będzie gotowy do odbioru w ciągu 9 dni.

Zobacz też: Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Czy można jeździć samochodem po zdaniu egzaminu ale przed odebraniem prawa jazdy?

Prawo nie dopuszcza takiej możliwości, dlatego z pierwszymi przejażdżkami należy się wstrzymać do czasu odebrania dokumentu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj

Zobacz też: Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 z późn. zm.); Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2012 r. poz. 1005 oraz z 2013 r. poz. 320),
 

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...