Okres próbny - prawo jazdy 2016

Adam Kret
rozwiń więcej
Przez dwa lat od daty odebrania prawa jazdy, kierowca będzie w tzw. okresie próbnym.
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza tzw. okres próbny dla „świeżo upieczonych” kierowców – w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy będą podlegać pewnym ograniczeniom. Okazuje się , że z problemem tym nie będą borykać się tylko młodzi kierowcy.

Czym jest okres próbny dla kierowców?

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami – począwszy od dnia jej wejścia w życie pojawia się nowa instytucja prawna dot. kierujących pojazdami – tj. okres próbny.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - każdy musi wymienić dokument

Trwa on dwa lata od dnia wydania po raz pierwszy dokumentu prawa jazdy kategorii B

W okresie próbnym kierowca będzie zobowiązany do:

  • odbycia na swój koszt,  pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy:
    • kursu dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (koszt: 100zł),
    • praktycznego szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym (koszt: 200zł);
  • przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu ww. szkolenia i kursu, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy;
  • kierowania wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu.

Zobacz też: Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Jednocześnie nie będzie także mógł:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
  • wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Badania psychotechniczne dla kierowców

O ile powyższe ograniczenia nie są bardzo kłopotliwe (nie licząc oznakowania każdego pojazdu jakim porusza się kierowca – np. auta pożyczonego od znajomych, czy wypożyczonego) – okres próbny wiąże się z kilkoma poważnymi ograniczeniami w zakresie popełnionych wykroczeń drogowych:

1. wydłużenie okresu próbnego:

Przede wszystkim  - popełnienie w okresie próbnym 2 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (stwierdzonych mandatem lub wyrokiem sądu) – oznacza automatyczne wydłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata.

2. Badania psychologiczne kurs reedukacyjny:

W przypadku popełnienia dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – kierujący podczas okresu próbnego zostaje skierowany na badania psychologiczne – oraz na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego

3. Łatwiejsza utrata uprawnień do kierowania pojazdem

Zobacz też: Kiedy kierowca musi poddać się badaniom psychologicznym?

Kierowcy w okresie próbnym (w tym także przedłużonym) zostają cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku:

  • popełnienia w okresie próbnych trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
  • popełnienia jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

Ustawa w tym zakresie jest bezwzględna – niezależnie od „kalibru” wykroczeń starosta jest obowiązany do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień.

Zobacz też: Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Kto zostanie objęty okresem próbnym?

Co do zasady – okresem próbnym (w pełnym znaczeni – tj. z obowiązkiem dodatkowych szkoleń oraz ograniczeniem dopuszczalnej prędkości i oznakowaniem samochodu ) – objęte są osoby, które uzyskają po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B po dniu wejścia w życie ustawy.

Co to oznacza? Aby uniknąć okresu próbnego należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed dniem 19.01.2013 r. (to jest przed wejściem w życie nowych przepisów) – zgodnie z normami przejściowymi zawartymi w ustawie nie można uznać, że ani rozpoczęcie kursu, ani podejście do egzaminów przed wskazaną datą, pozwoli uniknąć na uniknięcie objęcia nowymi przepisami.

Osoby, które uzyskały prawo jazdy w okresie dwóch lat przed wejściem w życie przepisów – nie będą związane okresem próbnym – ponieważ uzyskały pełne uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi pod rządami poprzedniej ustawy – prawo o ruchu drogowym – i zgodnie z nową ustawą – a także z zasadą ochrony praw nabytych nie mogą być w tym zakresie objęci nową ustawą – oprócz, sytuacji opisanych poniżej.

„Świeży kierowcy” to jednak nie jedyne osoby, które mogą liczyć się okresem próbnym (i negatywnymi konsekwencjami w przypadku popełnionych wykroczeń drogowych).

Otóż zgodnie z art. 91 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami, okresowi próbnemu będą podlegały osoby, którym uprzednio cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami objętymi kategorią B (np. z uwagi na ponowne przekroczenie limitu punktów, lub orzeczenie zakazu kierowania pojazdami na okres przekraczający rok i negatywne wynik egzaminu kompetencyjnego).

Zobacz też: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Co to oznacza w praktyce – niezależnie od tego, kiedy dana osoba uzyskała prawo jazdy po raz pierwszy – po jego utracie pod rządami nowej ustawy i ponownym nabyciu uprawnień (łącznie z kursem na prawo jazdy oraz egzaminem teoretycznym i praktycznym) – musi liczyć się z okresem próbnym. Przy czym:

  •  nie musi przechodzić kursów w trakcie okresu próbnego
  •  nie musi oznaczać pojazdu zielonym liściem
  •  nie ma dodatkowych ograniczeń prędkości.

Zobacz też: Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Jednakże – obowiązują go wszystkie regulacje związane ze skutkami popełnionych wykroczeń drogowych (tj. 2 wykroczenia – kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, 3 wykroczenia – cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami i konieczność ponownego uzyskania uprawnień – na zasadach, jakie dotyczą osób, które po raz pierwszy starają się o uzyskanie prawa jazdy (przez co należy rozumieć m.in. także obowiązek powtórnego odbycia kursu na prawo jazdy).

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...